Jak vybrat vrtačku?
Vrtačka je nezbytnou součástí každé domácí dílny. Žádný šikovný kutil se bez ní neobejde, pokud potřebuje například přivrtat poličku. Jak vybrat tu správnou? Důležité je rozmyslet si, na co budeme vrtačku vlastně potřebovat. O výběru vrtačky rozhoduje to, zda plánujeme nejen vrtat, ale i šroubovat, případně míchat nebo brousit či dokonce frézovat. Podstatné je i to, do jakých materiálů budete vrtat nejčastěji. Obecně je možné vrtačky rozdělit na dvě skupiny. A to na vrtačky elektrické a akumulátorové.
Akumulátorové vrtačky
Akumulátorové verze mají výhodu především v kompaktních rozměrech. Jsou tak dostatečně mobilní a lépe se s nimi pracuje i na hůře přístupných místech (Ze zdroje: Vybero.cz). Proto patří hmotnost k důležitým faktorům, které byste měli zohlednit. K pohodlnější práci rozhodně napomáhá i LED osvětlení, jímž může být vrtačka dále vybavena.
Většina z nich umožňuje změnit směr otáčení. Jednorychlostní modely se hodí především pro šroubování, dvourychlostní jsou vhodné i pro vrtání. Prakticky všechny akumulátorové vrtačky jsou již vybaveny i funkcí zpětného chodu. To znamená, že šrouby s nimi můžete nejen utáhnout, ale snadno také povolit. Pro běžnou práci v dílně vám budou aku vrtačky plně dostačovat, ačkoli musíte počítat s tím, že jste limitovaní výdrží baterie.

Elektrické vrtačky
S elektrickou vrtačkou zvládnete vrtat do dřeva, kovu, plastu, ale i do stavebních hmot. Jejich výkon je na rozdíl od akumulátorových vrtaček konstantní. Při nákupu této vrtačky je vhodné se zaměřit i na rozsah a typ sklíčidla.
Elektrické vrtačky se pak dělí na další dvě podskupiny, a to na vrtačky s tzv. příklepem a bez příklepu. Právě vrtačky s příklepem patří mezi kutily k nejoblíbenějším, neboť nabízejí vyšší výkon (Ze zdroje: Arecenze.cz). Příklep je funkcí, která vrtáku dovoluje pohybovat se v ose vrtání.
Vhodný je příklep například pro vrtání do betonu nebo do zdiva, a to do průměru otvoru 12 mm. V případě, že ho nepotřebujete, lze ho vypnout. Proto lze tato zařízení považovat za do značné míry univerzálnější. Vrtat bez příklepu má smysl například do koupelnových obkladů. Dále se tyto vrtačky hodí například pro vrtání do dřeva či kovu. O obecných možnostech využití elektrických vrtaček se dočtete více informací také v samostatném článku Jakou vybrat aku vrtačku.
Vrtačky s příklepem lze rozdělit na přístroje se stálým převodem nebo s dvoustupňovou převodovkou. Vrtačky se stálým převodem udělají dobrou službu v běžné domácnosti, kde se používají příležitostně. Typický je pro ně menší výkon, ale jsou dostatečně obratné a lehké.
Vrtačky s dvourychlostní převodovkou jsou výkonnější a zvládnou vyvrtat otvory o větším průměru. Hodí se rovněž pro šroubování větších vrutů a šroubů.
Pokročilé modely vrtaček s příklepem disponují i kvalitní elektronikou, která dovoluje regulaci krouticího momentu. Podobně může nabídnout i možnost udržovat zvolené otáčky též při rozdílném zatížení.