Jak zrekonstruovat starou koupelnu?

Chcete udělat kompletní rekonstrukci ve své koupelně, od položení podlahy po novou vanu, umyvadlo či skříňky? Tak to čtete správně, společně se zde podíváme na proměnu naší koupelny krok za krokem.

Co budeme potřebovat?

  • Kladívko a majzlík, případně bourací kladivo.
  • Stavební vědra na odnášení suti nebo na lepidlo.
  • Lepidlo, penetraci, nivelační hmotu.
  • Spárovací hmotu.
  • Obklady a dlažbu.
  • Zednické náčiní (postačí zednická lžíce a hladítko).
  • Hmoždinky nebo chemickou maltu.
  • Samozřejmě při pořizování nových věcí např. vanu, nové WC, skříňky.
  • Úklidové prostředky.
  • Chuť pracovat 🙂

Původní stav koupelny

V roce 2017 jsme se rozhodli s rodinou koupit jiný dům. Jeden pěkný jsme si vybrali a hurá na stěhování. Jenže domek byl více než 100 let starý a tak byla zapotřebí rekonstrukce.

Původní koupelna byla maličká místnost, přesně taková aby se tam vešla menší vana, bojler, WC a umyvadlo. Jinak se v ní nedalo pomalu ani otočit a to byl pro čtyřčlennou rodinu problém. Na zemi byly velmi staré dlaždičky, to samé na stěnách, místy už opadávala omítka, vše bylo velmi staré a lecco i dost neúsporné. Celkově to nepůsobilo vůbec útulným dojmem a místnost byla velká asi 3 x 2 m.

Koupelna s WC před rekonstrukcí.
Koupelna s WC před rekonstrukcí.

Bourací práce

Začali jsme tím, že jsme odmontovali umyvadlo, skříňku, uzavřeli vodu a odmontovali WC a také starý bojler.

Potom jsme ručně otloukli kladívkem a majzlíkem veškeré kachličky ze stěn i s lepidlem, které ve velkých vrstvách zůstali na stěnách.

Dále následovalo odstranění stávající dlažby. Už v té době jsme byli rozhodnuti, že probouráme stěnu a koupelnu zvětšíme a WC bude jako samostatná místnost.

Bylo tedy nutné přistoupit k hledání plánů domu, abychom zjistili, co je nosná zeď a kde můžeme bourat.

Použito k tomu bylo bourací kladivo Bosch, jako nejefektivnější a nejjednodušší cesta.

Když byla původní zeď zbourána, postavili jsme z tvárnic YTONG stěnou novou.

A když byly sutiny odvezeny, pustili jsme se do podlahy, kde měla být zvětšená část koupelny. Po odtrhnutí koberce nás čekal šok, že pod ním byla celou dobu jen prkna, po kterých jsme chodili a navíc jen tak na volno položená.

Bourací práce. Pohled na původní podlahu.
Bourací práce. Pohled na původní podlahu.

Nová podlaha a její nivelace

Podlahu bylo nejdříve nutno srovnat. Na prkna bylo nutno přidělat kari sítě a to poté zabetonovat.

Dále jsme rozlili po celé ploše nivelační hmotu, aby se nám to ideálně co nejvíce srovnalo do roviny.

Pak bylo nutné podlahu napenetrovat, zvolili jsme Den Braven Hloubkovou penetraci, se kterou máme nejlepší zkušenost.

Obklad stěn

Nyní se vrátím ke stěnám.

Obklady jsme měli již dávno vybrané v Hobby marketu Baumax. Stačilo si tedy jen změřit, kolik metrů čtverečných budeme potřebovat obložit a směle do toho.

V OBI jsme ještě zakoupili lepidlo na dlaždičky a to konkrétně Flexibilní lepidlo Cemix 25 kg na na běžné i problematické podklady. Chtěli jsme mít jistotu, že to lepidlo udrží, jelikož stěny tu nejsou úplně rovné a někde se musela dát větší a někde menší vrstva.

Pak už jen stačilo lepidlo namíchat, nandali jsme ho od stavebních věder a mohlo se obkládat. Což znamená, že jsme potřebovali akorát nádobu, do které si dáte lepidlo a pak už jen zednickou lžíci a šikovné ruce.

Obložit koupelnu trvalo asi půl dne, záleží ovšem na šikovnosti obkladače.

Ihned se stěny obkládaly, nikde nevznikl žádný problém, co se týče třeba nedržení dlaždic nebo dokonce nedržení lepidla. Příprava se tedy vyplatila. Stěny jsme nechali dva dny odpočívat.

Pak jsme je vyspárovali, vybrali jsme spáru hnědo-oranžové barvy a nejlépe se to dělalo s malým kouskem hadříku, kterým se nabere spára a lépe se vtírá do prostoru mezi obklady.

Montáž nové vany

V Baumaxu jsme byli vybrat vhodnou vanu, přeci jen ta původní byla maličká, stará a ne ve zrovna pěkném stavu.

Zaujala nás rohová vana Rima s rozměry 150 cm  délka, 95,5 cm šířka a 58,5 cm výška s odkladovým prostorem na mýdla, šampóny nebo třeba dětem pro hračky.

Ještě je potřeba koupit správný sifon k vaně.

Doma bylo nutné na vanu namontovat nožičky, které byly součástí balení, a vyměřit tak správnou výšku od podlahy a také od sifonu. Poté se namontoval odtokový systém a vana se podezdila.

Zespodu jsme pod ní dali tvárnice, které nám zbyly po stavbě nové zdi. Nakonec se vana musela zazdít, taktéž jsme použili ploché tvárnice, které se daří dobře řezat a lze si vyřezat tvar, jaký potřebujeme, což u této vany bylo nutné, když nebyla rovný obdélník.

Vzniklé mezery jsme zaplnili montážní pěnou. Na vanu ještě přijdou obklady, postupujeme stejně, jako u stěn, tj. natáhneme lepidlo a obklady jednoduše přilepíme.

Podezdívka nové vany.
Podezdívka nové vany.

 

Montáž nového bojleru na ohřev vody

Když stěny jsou již hotové a obklady drží, můžeme namontovat nový bojler. Sáhli jsme po osvědčené značce Dražice, bojler měl obsah vody 195 l a ukazatel teploty vody.

V našem případě bylo nutné ho přidělat chemickou maltou, jelikož po době se nacházeli děrované cihly a tam nebylo možné použít hmoždinky.

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Pokládka dlažby

No a v závěrečné fázi už zbývala jen položit dlažba.

Podlahu jsme si již předtím připravili, nyní tedy už jen znovu namícháme lepidlo, použili jsme Flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu KNAUF v barvě bílé, jelikož je vhodné do prostorů, které jsou teplotně namáhány, což koupelna je, když se v ní neustále střídá horko, velké vlhko, pára a následně otevřeme okno a dovnitř vleze zima.

Dlažbu jsme si vybrali taktéž v Baumaxu a měla stejný vzor, jako obklady. Aby nám to hezky ladilo.

Lepidlo jsme tedy dali na zem, uhladili hladítkem a pokládali. Je dobré si kontrolovat rovnost a stejnoměrné rozložení lepidla klidně vodováhou.

Je vhodné postupovat odzadu až ke dveřím, aby jste se v místnosti neuvěznili. Pak je ideální počkat klidně do druhého dne, než vstoupíme do koupelny.

Pak taktéž vyspárujeme.

Nyní je naše vysněná koupelna hotová, zbytek jsou již drobnosti, které záleží na každém z nás, jak si je uděláme.

Stačí jen sestrojit skříňku s umyvadlem, připojit odpad a vše krásně funguje. Někdo si ale tuto skříňku chce udělat třeba na samostatném WC, tak v koupelně být nemusí.

Nebo si lze koupit či uplést koš na špinavé prádlo, koupit si věšáky na župany nebo protiskluzovou podložku na zem před vanu a spoustu jiných doplňků.

A jak to vypadá tedy finálně?

Dělali jsme na tom dvě ženy s občasnou výpomocí dvou mužů a zvládly jsme to bravurně. Není to nic těžkého a hlavně ne v dnešním světě plném návodů.

Pohled na novou koupelnu.
Pohled na novou koupelnu.

Přejít nahoru