Předokenní rolety nejsou jen na stínění

Určitě se spousta z vás dostala do situace, kdy jste si pořídili nový byt či dům, nebo v starším objektu provedli výměnu starých oken za nové. A po nějaké době jste zjistili, že v létě se místnosti s okny orientovanými na jih, ale i východ nebo západ nadměrně přehřívají, a naopak v zimě při velkých mrazech cítíte v blízkosti oken prostupující chladnější vzduch.

Skutečně, okna jsou nejslabším článkem obvodového pláště z hlediska prostupu tepla i hluku.

Například požadavek na požadovanou a doporučovanou hodnotu součinitele prostupu tepla podle ČSN 73 0540 je takřka 5x nižší než u stěn. Okna mají také výrazně horší akustické vlastnosti, konkrétně index vzduchové neprůzvučnosti oken je u standardních výrobků o 10 až 20 dB nižší než je tomu u obvykle používaných výrobků pro stěny.

5 důvodů, proč si pořídit venkovní rolety

Venkovní rolety z velké části tyto nedostatky okenních výplní kompenzují:

 • zabraňují nadměrným tepelným ziskům v letním období,
 • zabraňují nadměrným tepelným ztrátám v zimním období,
 • chrání interiér před nadměrným slunečním zářením,
 • v případě úplného zatažení zvyšují zvukovou neprůzvučnost výplní otvorů,
 • a navíc, některé typy venkovních rolet mají i bezpečnostní funkci proti vniknutí osob.

Myslíte, že vnitřní žaluzie nebo záclony a závěsy mohou tyto požadavky splnit? Pokud jste si odpověděli NE, odpověděli jste správně.

Pokud to tedy myslíte s úsporou tepla a zlepšením akustických vlastností oken vážně, zvolte raději venkovní rolety.

Popis předokenních rolet

Venkovní rolety se skládají ze zateplených nejčastěji hliníkových lamel, které jsou umístěny v bočních vodících lištách a navíjí se na buben umístěný v boxu.

Podle umístění boxu rozlišujeme venkovní rolety na:

 • předokenní rolety s viditelným boxem – často používaný způsob pro dodatečnou instalaci bez narušení fasády,
 • předokenní rolety pro zaomítání – jsou vhodné pro novostavby i rekonstrukce, box je umístěný pod omítkou, takže není viditelný,
 • nadokenní rolety pod překlad – box má ze spodní strany plastový profil, který navazuje na okenní rám,
 • rolety integrované do překladu – někteří výrobci zdiva vyrábí tzv. roletové překlady, které v sobě mají prostor pro umístnění boxu, tento typ dosahuje nejvyšších tepelně izolačních vlastností

Rolety se mohou ovládat buď ručně nebo pomocí elektropohonu. Rolety s elektropohonem jsou čím dál oblíbenější, poskytují totiž celou řadu dalších funkcí a vychytávek:

 • dálkové ovládaní, kterým můžete ovládat rolety z pohodlí sedačky,
 • inteligentní systém ovládaní, který umožňuje ovládat jednu nebo všechny rolety v domě najednou, nebo můžete ovládat rolety pouze v jednom podlaží,
 • spínací hodiny, díky kterým si můžeme navolit přesný čas vytažení a zatažení rolet,
 • sluneční a větrné čidlo, které zajišťuje automatické vytažení a zatažení  v závislosti na slunečním svitu a na síle větru (zabrání možnému poškození při silném větru).

Pokud tedy stavíte nový dům nebo se chystáte k rekonstrukci toho starého, zamyslete se předtím nad instalací předokenních rolet, mohou vám nejen zpříjemnit bydlení, ale uspořit i mnoho energie na vytápění.

Pro dodání a montáž venkovních rolet si vybírejte z osvědčených firem, které za sebou mají velkou řadu realizovaných zakázek. Takovým příkladem je společnost 3MONT, která navíc poskytuje montáž značkových rolet 7 dní v týdnu, takže zákazníkovi odpadají potíže s výběrem vhodného termínu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru