Provádění zednických prací bez předchozích znalostí dané problematiky je celkem nezodpovědné a v drtivé většině případů tyto kroky vedou k výsledné nespokojenosti nad provedeným dílem.
Na druhou stranu existuje obrovské množství úkonů, které se dají za pomocí podrobného návodu zvládnout a tím ušetřit nemalé finanční prostředky spojené s objednáním služeb soukromníků či stavební společnosti.
Štukování rozhodně nepatří k nejoblíbenějším činnostem, dá se však při dodržení určitých postupů zvládnout.
Co mě k vyštukování pokoje vedlo
Kde se vůbec bere rozhodnutí směřující k vytvoření nových interiérových omítek? Odpověď je velmi jednoduchá, i když těch důvodů může být více:
- nerovnost stávajících stěn
- koupený byt po kuřácích
- popraskané zdivo
- opadávající omítka
- praskliny ve zdech
- přání nově vypadajících stěn
- rekonstrukce bytu
- stavba nového domu či bytu
Ve své podstatě ani nezáleží tolik, co nás k vyštukování pokojů vede, ale jakým způsobem tento pracovní postup zvládnout bez jakýchkoliv větších potíží.
Štukování patří k tradičním zednickým činnostem, kde je nutné dodržet přesně stanovené postupy s ohledem na použitý materiál.
V případě, že se budete držet našeho návodu, určitě vás výsledek nezklame a stanete se hrdými vlastníky nových finálních omítek.
Já osobně jsem se do štukování pokoje pustil z výše uvedených prvních třech důvodů. Nově zakoupený byt disponoval zatuchlým aromatem dlouho nevětraných prostor, kde se holdovalo tabákovým dýchánkům a na opravy stěn se nehledělo několik sezón.
Co vše je k rekonstrukci zapotřebí
Pokud se chcete pustit do vyštukování jakéhokoliv pokoje, musíte počítat s menší investicí do nákupu specifičtějšího nářadí a pomůcek, které se vám z více jak polovičního zastoupení ve skříni válet nebudou.
Na druhou stranu se nejedná o nikterak závratné sumy a v porovnání s cenou za objednání služeb profesionálních řemeslníků jde o zanedbatelnou částku.
Veškeré pomůcky a nářadí lze zakoupit v klasických stavebninách nebo obchodních centrech pro kutily, jako je Hornbach, Obi a jiné
Z vlastní zkušenosti doporučuji tradiční stavebniny, kde lze zakoupit zvláště nářadí s několika procentním rozdílem.
Jaké nářadí bude zapotřebí?
- rozprašovač
- gumové rukavice
- zednická lžíce, ostrá špachtle
- filc a molitanové hladítko (tvrdší struktury) a pěnové hladítko (jemnější struktury)
- plastový natahovák
- vrtačku s metlou
- štětku nebo váleček
- štětec zárohový
- respirátor
Jaký materiál bude zapotřebí?
- penetrace
- kvalitní jemný sádrový štuk
- Isover DOMO Plus 100 mm – ideální pro zateplení podkroví nebo zateplení sádrokartonových podhledů
- OSB deska P+D tl. 15 mm – desky s perem a drážkou pro suché podlahy
- Styrotrade EPS 70 F 200 mm – nejpoužívanější desky pro zateplení fasád
- Fatra FatraClick 5451-3 dub letní – vinylová podlaha s dekorem dřeva
Jak postupovat při štukování?
Ze všeho nejdříve je nutné odstranit malbu a všechnu uvolněnou omítku. Pro lepší proveditelnost si celou stěnu namočte vodou – použijte štětku a teplou vodu. Malba vám tak půjde mnohem lépe dolu, stačí použít klasickou špachtli.
Jakmile se vám podaří celou stěnu potažmo místnost zbavit malířského nátěru a všech opadávajících částí, připravte si dle poměru penetraci s vodou a vše řádně natřete.
Penetrace zajistí lepší propojení štukové omítky s podkladem a zároveň vám nebude nanáška tak rychle schnout.
Po vyschnutí lze přistoupit k vlastnímu štukování.
Doporučuji zakoupit kvalitní sádrový štuk, díky němuž se odbourává nutnost předchozího vyspravování děr či nerovných stěn flexibilním lepidlem.
Sádrový štuk lze natahovat až do tloušťky dvou centimetrů, takže s ním lze i bez větších obtíží srovnávat prohlubně a propadliny na stěnách. Pokud se ve vašem pokoj nacházejí díry většího charakteru, zadělejte je klasickou sádrou.
Namíchejte si štuk konzistence bramborové kaše, nesmí z natahováku stékat ani projevovat známky drolení. Natahujeme plastovým hladítkem, snažíme se omítku vyrovnávat.
Řádně větrejte, jakmile omítka trochu zavadne, vyzkoušejte prstem (štuk nesmí být příliš měkký, řídký) můžete přistoupit ke stočení filcem.
Provádějte krouživé pohyby a filc neustále namáčejte, snažte se při rozsvíceném světle vyhladit všechny nerovnosti.
Následně použijte tvrdší molitanové hladítko a opět namáčejte, lze využít i rozprašovače.
Stěna se musí lesknout a být bez jakýchkoliv hrubých struktur.
Pro finální použití doporučuji měkké pěnové hladítko a rozprašovač pro naprosto dokonalé uhlazení.
Pokud se vám bude zdát, že omítka rychle schne, nebojte se stěnu řádně namočit.
Všechny rohy a špatně dostupná místa utáhněte namočeným zárohovým štětcem.
Citlivějším jedincům doporučuji použít respirátor a brýle, které vás ochrání před podrážděním jak kůže, tak dýchacích cest.
V případě, že se rozhodujete dělat i strop, určitě jej dělejte jako první a nezapomeňte ho napenetrovat v silnější vrstvě. Přece jen se v těchto místech musí omítka vypořádat se silnějším gravitačním zatížením.
Sádrový štuk je senzačním materiálem pro vyrovnání všech nerovností, dokonce se dá použít i na nově vystavěnou příčku z Ytongu.
Mnoho stavebních firem a soukromníků do dnes používá neúsporný postup natahování lepidla do perlinkové sítě, kdy je nutné čekat do vytvrdnutí následujícího dne.
Pokud máte ve své místnosti příčku z Ytongu, určitě jí natáhněte rovnou sádrovým štukem, nejdříve řídkou vyrovnávací vrstvu, kterou nemusíte stáčet a teprve až po té silnější omítkovou vrstvu určenou pro stočení do finální podoby. Stěna tak bude nejen dýchat, ale dá se natáhnout ihned po postavení příčky bez jakéhokoliv dalšího odkladu.
I přes to, že se štukování jeví jako složitý stavební proces, jde o velice jednoduchou záležitost, kterou dokáže zvládnout každý středně zručný kutil.
Doufám, že se tento návod stane přijatelnou předlohou pro zdárné provedení stavební činnosti s maximální spokojeností.
S tou perlinkou bych nesouhlasil! Je tam i z toho důvodu že časem nevylezou praskliny vzniklé pracovním cihel z itongu způsobené vnějším vlivem.(různé údery,sedání zdiva, zatížení atd….).
Dobrý den,
dá se na ten štuk pak rovnou malovat? Nebo je lepší ho napenetrovat a pak teprve malovat?
Dobrý den,
penetrační nátěr se doporučuje z důvodu menší spotřeby barvy, penetrovaná omítka nasaje méně barvy, barva také k napenetrovanému podkladu lépe přilne, penetrací se povrch sjednotí, což přispívá k lepšímu finálnímu výsledku.
Dobrý den, jen trochu k tematu. mam garaz, omitka brizolit. Musí se natahovat stěrkou po penetraci nebo stačí jen fajnovou stukem rovnou?
https://www.obi.cz/sucha-malta/weber-lepici-a-sterkovy-tmel-cz700-25-kg/p/4475331