Postavte si svépomocí dům ze stavebnice

V tomto článku vám přináším zkušenost jednoho z našich čtenářů se stavbou rodinného domu ze stavebnicového systému Modul-LEG.

Hráli jste si někdy s legem?

Ptám se proto, že tato stavba je na stejném principu. Nemusíte mít žádné profesionální zkušenosti, zkrátka jen skládáte do sebe dřevěné, duté moduly, které jsou pro usnadnění označené písmem a číslem, aby se skládalo správně.

Jak na to?

Než jsem se pustil do skládačky, ještě jsem zpenetroval a zaizoloval základovou desku.

  1. Jako první jsem podle projektu vyskládal základové prahy. Tím jsem si udělal obvod a příčky celého domu.
  2. Usazování základového prahu. Vodováhou jsem se ujistil, že mám základové prahy v rovině. Vzal jsem modul a ten jsem v libovolném rohu vsadil na převazbu do základového prahu. Stejným způsobem postupujeme v každém rohu po celém obvodu. Pásmem jsem změřil vzdálenost napříč z rohu do rohu dle projektu a zašrouboval prahy do základové desky.

Upozorňuji: Pokud měříme nepřesně, tak hrozí riziko, že nám moduly do sebe nebudou zapadat. 

  1. Vyskládání modulů. Po zašroubování prahů nastává čas pro usazování modulů. Dle označení jsem si vyskládal moduly na základovou desku. Jak jsem se zmínil na začátku, moduly jsou označené. Toto označení ukazuje příčky, obvodové zdivo, okna, dveře.
  2. Usazení modulů. Moduly vložíme do základových prahů po celém obvodu i s příčkami. Opakoval jsem takto skládání modulů až do třetí řady.
  3. Poté jsem si nařezal pásy perlinky (o trochu širší než je modul) a ty jsem položil po obvodu navrch modulů – mimo příček, a to proto, že dovnitř modulu se bude plnit izolační materiál – klimatizér.
  4. Dále jsem nařezal izolační vatu o průměru modulu, kterou jsem vkládal pouze do příček až do výše – dle projektu. Vatu lze nahradit i polystyrenem.
  5. Poté jsem pokračoval v usazování modulů dle projektu, současně mi vznikaly stavební otvory (okna, dveře). Ve výšce, která je dána v projektu se navrch uzavírá záklopnými moduly (věncovky), které jsem k sobě přišrouboval kotvícími šrouby.
  6. Pokládka štítových stran. Na záklopné moduly jsem našrouboval základové prahy, do kterých jsem vkládal moduly do výše štítu – dle projektové dokumentace. To samé jsem opakoval na druhé straně štítu.

 

 

 

Tímto jsem dovršil hrubou stavbu celého domu, která trvala cca 4,5 h a to s minimem nářadí (gumová palice, vodováha, AKU vrtačka, úhelník).

Vloni jsem tento dům postavil, popisuji Vám pouze hrubou stavbu, která je skutečně rychlá a jednoduchá. Celková výstavba domu 3+1 k nastěhování mi trvala 3 měsíce.

Po dokončení hrubé stavby se dostavila firma, která zhotovila střechu. Poté jsem pokračoval v přípravě fasády.

Šroubování latí: Na roh domu jsem našroubaval jednu lať 3×5 cm svisle po celé výšce domu.

Vychytávka: Abychom nemuseli měřit každou lať zvlášť, uděláme si šablonu z latí (obdélník) o průměru 50 cm šířka a libovolná výška. (Pro přesnější a lepší měření raději delší.)

Jakmile máme šablonu hotovou, přiložíme jí kolmo k již přišroubované lati, čímž si vymezíme vzdálenost mezi jednotlivými latěmi.

Upozorňuji, že latě šroubujeme tak, aby byly přišroubované ke každému modulu.

Pokud jsou latě krátké, dají se nastavit.

Tímto způsobem jsem postupoval po obvodu celého domu.

Mohou se vyskytnout místa, kde musíme přidat latě navíc – většinou při zakončení jedné strany, a to proto, že většinou určená vzdálenost mezi latěmi nekoresponduje s délkou jednotlivých stěn domu.

Laťováním jsme dosáhli zpevnění celého domu.

Lepení polystyrenu: Na výšku jsem mezi latě nalepil polystyren o tlouštce 3cm speciální montážní pěnou (pistolovou).

Upozorňuji: při lepení polystyrenu dbejte na to, aby polystyren nepřečníval latě. Toto jsem opakoval kolem celého obvodu domu.

Soklové lišty + lepení fasádního polystyrenu: Začínáme opět od rohu domu.

Vzal jsem soklovou lištu o průměru 10 cm (startovačku) a zhruba 50 cm od základové desky jsem jí našroubaval do latí. Takto jsem pokračoval po celém obvodu.

Dbáme na to, aby lišta byla v rovině.

Pod našroubované lišty jsem lepil extrudovaný polystyren a tloušťce 3 cm speciální montážní pěnou po celém obvodu.

Na připravené soklové lišty jsem nalepil fasádní polystyren o tloušťce 10 cm taktéž pistolovou pěnou. Polystyren jsem lepil na převazbu.

Než začneme lepit, dbáme na to, aby vždy každá druhá řada polystyrenu byla vysunuta přes roh minimálně 10 cm, ne méně. Nevadí, když bude vysunuta více, ba naopak, lépe se nám to bude vyrovnávat.

Po celém obvodu jsem nalepil fasádní polystyren tak, aby byl rovný a nechal jsem ho zaschnout.

Dlouhou rovnou latí zkontrolujeme rovinu fasády. Pokud ne, tak si vezmeme brus na polystyren a nerovnosti zbrousíme.

Lepení špalet (okna, dveře): Špalety jsem lepil polystyrene o tlouštce 2 nebo 3 cm, záleží na usazení oken či dveří. Nikdy nelepíme vnitřní špalety v pravém úhlu, musí být vždy otevřené kvůli světlosti.

Šroubování díblů: Aku vrtačkou jsem našroubaval do každého rohu a do středu polystyrenu díble (terče, sluníčka). Díble musí být našroubované tak, aby byly uchycené v modulu.

Takto jsem šrouboval po celém obvodu i na extrudovaný polystyren. Po dokončení zkontrolujeme a případné nerovnosti zbrousíme.

Tahání lepidla: S namíchaným fasádním lepidlem jsem zadělal všechny navrtané díble.

Od soklové lišty jsem nalepil po celé výšce plastové rohy s perlinkou na každý roh domu, to samé jsem udělal u hran špalet (okna, dveře).

Bandáže si uděláme tak, že si nastříháme z perlinky proužky 10 x 20 cm, které nalepíme nad okny a dveřmi, abychom zabránili praskání fasády v rozích.

Jakmile jsem měl hotovou přípravu na tahání lepidla na fasádu, vzal jsem si hřeben, natahovák a natáhl lepidlo na polystyren od soklové lišty po celé výšce, na to jsem dal perlinkovou síť, zatlačil jí do lepidla a rovnou stranou hřebene jsem stáhl lepidlo tak, aby byla plocha rovná.

Pokračoval jsem po celém obvodu.

Když lepidlo uschlo, namíchal jsem fasádní lepidlo, které musí být řidší. Dlouhým natahovákem jsem celou fasádu přetáhl (zgletoval). Tímto způsobem je nutno nanést lepidlo i pod soklovou lištou.

 

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Co mě vedlo ke stavbě z modulů

Zúčastnil jsem se prezentace stavby domu, kde jsem si mohl vyzkoušet, jak snadné je stavět z modulů.

Velice mě překvapila rychlost stavby, dále to, že materiál je tak lehký a přesto pevný.

Ovšem nejen rychlost výstavby je významným plusem u dřevostavby, ale tyto domy splňují podmínky pro to, abychom dům mohli nazývat nízkoenergetickým či dokonce pasivním.

Také cena mluví za vše, pro příklad hrubá stavba domu 3+kk o velikosti cca 65 m2 vychází zhruba na 500 tisíc korun.

Dům užíváme druhým rokem a jsme velmi spokojeni především s energetickou úsporou.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru