Co dělat, když se vám ucpe kanalizace?

Když jsem se před mnoha lety přiženil do rodiny, která rekonstruovala vesnický domek „na důchod“, netušil jsem, co mne v budoucnu čeká. Práce a práce, nervy a finanční „nepohoda“.

Půjčky, které si tchán zařídil těsně před převratem, se po skokovém zdražení všeho zboží jevily jako směšná almužna.

Ale nějak se to nakonec dotáhlo do relativně úspěšného konce. Včetně kanalizace, o které se chci zmínit trochu podrobněji.

Jak se často odvádí splašky na vesnicích?

Původní koncept, sice zakázaný, ale oblíbený na vesnicích – trativod se u nás změnil tehdy na variantu kombinovanou – trativod z koupelny plus kanalizace do jímky (septiku) z WC a kuchyně.

Výsledkem bylo po pár letech zanesení trativodu a nutnost vykopat cca metrovou díru vedle základů domu a pracné napojení trativodu na kameninové potrubí k jímce.

Pro neznalé – kamenina se nedá nahřát a tvarovat jako plast, řezat se dá jen diamantovým kotoučem a napojování azbestových trubek trativodu (sehnali jsme je kdysi zadarmo) na kameninu v místech, kdy trubky zpod baráku vycházely vedle sebe v takové poloze, že jejich napojení se jevilo téměř nemožné, to byla docela fuška. Samozřejmě svépomocí, „aby se neutrácelo za řemeslníky“.

Tak jsme se dostali k jednotné kanalizaci do jímky.

Kanalizační potrubí
Kanalizační potrubí

Co dělat, pokud se jímka a potrubí zanese?

Pokud pravidelně nekontrolujete zaplnění jímky, může se vám stát, že vám hladina stoupne tak, že vám zaplaví výtokový otvor v jímce a dále přítokové potrubí, stále dál a dál…až vám přestane odtékat odpad z domu.

To se nedá pročistit. Musí se jímka vyvézt.

Ale ještě není vyhráno.

To, co se v trubkách usadilo – hlavně to husté a těžší – vám už moc dobře nevyteče, ani když budete z domu proplachovat a proplachovat a lít louh a bůhvíco ještě.

Instalatérská spirála vám do jisté délky prošťouchne menší díru, takže voda a to lehké vám dírkou třeba proteče a to hustší se vám bude usazovat stále víc a nakonec dospějete tam, kde jste už byli – odpad se vám ucpe, přestože je jímka poloprázdná. Nezbývá, než čistit.

Do výtokového otvoru, který máte třeba jako my cca 75 cm pod úrovní zeminy (jímka je kryta a osázena rostlinami) nedostanete hadici na proplachování odspodu ani za vepře. Museli byste do jímky vlézt.

I kdyby byla prázdná, s největší pravděpodobností se tam otrávíte plyny z rozkládajících se zbytků odpadu.

Takže jsme to vyřešili vykopáním díry před stěnou jímky, rozříznutím kameninového potrubí a čištěním hadicí s vydatným proudem vody. Podařilo se nám dostat hodně daleko a vyplavit spoustu sajrajtu. Současně s výplachem shora z baráku se činnost odpadu výrazně vylepšila.

Pro jistotu jsme do otvoru, vyříznutého v kamenině před jímkou, zabudovali šikmo trubku, vyvedli nad úroveň zeminy, abychom v případě nouze měli do odpadového potrubí přístup i bez kopání další metrové díry. Vyplatilo se.

Ani hadicí s docela velkým tlakem vody od průmyslového čerpadla ve studni, se nám ale nepodařilo z potrubí vyčistit všechnu nečistotu, zejména tu, která se v tuhé vrstvě usazuje  na stěnách. Takže jsme opět po čase „nesplachovali“. Nezbylo, než se obrátit na odborníky.

Na dokonalé vyčištění si raději pozvěte specializovanou firmu

Přijela cisterna s vodou a klasickou tlakovou hadicí se speciální tryskou na konci. Chlapi se zaradovali, když viděli naši šikmou trubku, umožňující přístup do potrubí.

Za půl hodiny bylo hotovo. Tlaková voda  rozmělní a odstraní spolehlivě  všechny usazeniny.

Hadice se zasouvá sama tlakem zpětných trysek potrubím až do domu, ke spojení jednotlivých větví vnitřních odpadů.

Od té doby jsme měli pokoj a teď máme (musím zaklepat) ještě větší. V obci se vybudoval vodovod a tlaková kanalizace, takže jímka a šikmo trčící trubka ze země jsou už jen připomínkou zašlých dob.

Proč to ale všechno píšu?

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Opravy a čištění kanalizace v dnešní době

Dnes už si málokdo dělá kanalizaci svépomocí a trativody jsou minulostí. Přesto se může stát, že odpad se ucpe. Nebo se dokonce potrubí někde zbortí a je třeba ho opravit.

Ani kamenina nevydrží věčně a skrytá výrobní vada se taky může vyskytnout, zvláště ve výrobcích staršího data vzniku.

Nedávno jsem měl psát jakési pojednání o nejnovějších metodách oprav kanalizací.

Sehnal jsem si materiály a zjistil, že doba opravdu pokročila neuvěřitelně dopředu. A začal jsem přemýšlet, co bychom ušetřili práce a nervů, kdyby se nám to všechno nestalo o dvacet let dřív.

Specializované firmy dnes totiž nejen vyčistí ucpanou kanalizaci klasicky tlakovou vodou, nebo instalatérskou spirálou (ty už jsou motorové a většího průměru, než klasické ruční), ale také dokáží pomocí malých robotických kamer zjistit stav potrubí v celé jeho délce a tak zjistit případná místa havárie stávající, či praskliny, hrozící havárií budoucí.

Dříve by to znamenalo kopání a složitou opravu potrubí. Takže jsem jen zíral, že dnes je možno do potrubí po vyčištění nasunout zvláštní plastové vložky, které se v místě havárie „nafouknou“ a vytvrdí, takže kanalizace je opravena bez jediného kopnutí do země.

Na soukromém pozemku se výkop ještě dá snést, horší je, když se něco takového dělá na veřejném pozemku, či dokonce přímo v místě nějaké komunikace.

Opravit se dají totiž i větší průměry veřejných sítí.

Také včasná revize dokáže zabránit zanešení kanalizace  a následné nutnosti čištění.

Bydlíme nedaleko Kutné Hory a vím, že revize kanalizace a opravy se dělaly i třeba na zámku Kačina, když se začal dávat do pořádku a zpřístupňovat veřejnosti. Taky tam byly použity tyto moderní metody a správa zámku si je prý nemohla vynachválit.

No, závěrem, já jenom doufám, že naše domovní kanalizace už bude fungovat bezchybně. Přesto ale mám cukání si po pár letech nechat udělat kamerkou revizi a případně nechat potrubí preventivně vyčistit. Je to lepší, než dospět k nefunkčnímu WC.

Já jsem to zažil, a přestože jsme měli tehdy ještě na zahradě „kadibudku“, nebylo to v zimě za mrazu a ledového větru, foukajícího z polí mezi prkna vůbec nic příjemného. To mi můžete věřit! A to si ani nechci představit, co by se dělo teď, když „kadibudka“ je již v pánu.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru