Jak na zateplení obvodové stěny zevnitř?

Přečtěte si návod od našeho čtenáře na vnitřní zateplení obvodové stěny poslystyrenovými deskami. I když se doporučuje zateplovat stěny zvenku, jsou případy, kdy se stavebník rozhodne pro vnitřní zateplení.

Proč jsme zateplovali zevnitř?

Pokud bojujete s vysokou ztrátou tepla skrz staré nezateplené zdi či s vlhkostí a plísněmi, mohl by Vám tento můj návod pomoci tento boj jednou pro vždy ukončit.

Pro zateplení zdí jsem se rozhodl z obou těchto důvodů. Staré půlmetrové zdi byly i při vytápění místnosti ledové a na židli v blízkosti obvodových zdí se v zimním období nedalo moc příjemně vysedávat.

Zateploval jsem polystyrénovými deskami o tloušťce 5 cm, což je dle mého názoru dostačující a tato tloušťka se při zateplování zdí zevnitř využívá nejčastěji.

Touto metodou, se kterou Vás níže seznámím, mám dlouholeté pozitivní zkušenosti, i když jsem se párkrát setkal s případy, že se i přes zateplení jisté problémy objevily. Bylo to zejména u místností, které nebyli dostatečně vytápěné (např. jen příležitostně) či nedošlo kvůli štítu domu k plnému zateplení obvodových zdí. V těchto případech se skutečně plíseň znovu objevila a bylo třeba tento proces opakovat s větší důsledností, či se u odborníků informovat podrobněji o daném problému.

Zateplování stěn dle mého názoru patří mezi ty jednodušší stavební práce a měl by to pomocí návodu zvládnout i kdejaký šikovný kutil. Tato činnost je však více časově náročná kvůli schnutí jednotlivých vrstev materiálu, proto je nutné počítat s tím, že nám to zabere několik dní.

Zateplení vnitřní stěny6

Zateplení vnitřní stěny

Jaké nářadí a materiál budeme potřebovat?

Nářadí a pomůcky

 • štafle nebo schůdky
 • natahovací hřebenová stěrka
 • vodováha
 • kovový brus na polystyren
 • nerezový hladký natahovák
 • molitanové hladítko
 • lámací nůž, kýbl,
 • zednická lžíce – na míchání materiálu
 • pomůcky na vymalování

Materiál

 • polystyrenové desky
 • lepidlo na zateplovací systémy (na lepení a stěrkování)
 • nízkoexpanzní pěna v tubě
 • armovací tkanina – perlinka
 • štuk
 • penetrace
 • malířská barva

Všechny výše uvedené věci by neměl být problém sehnat v jakýchkoli stavebninách a nářadí dle mého není tolik nákladné, a pokud jste aktivní a rádi renovujete, jistě jej využijete i v budoucnu. Mnou popsaným způsobem Vás zateplování zdí vyjde cca na 200 – 300 Kč/m2. Vzhledem k tomu, že od odborníka by nás to mohlo vyjít až 700 Kč/m2, naše samostatnost nám při zateplování např. celého bytu ušetří až desítky tisíc.

Kde všude budeme zateplovat?

Prvním krokem je zjištění, které zdi zateplované místnosti jsou obvodové. Buďte přitom obzvláště obezřetní, pokud je pokoj např. ve štítu domu. Mohlo by se totiž stát, že i část bočních zdí (pokoje uprostřed domu) je též „obvodová“ a vznikala by nám tím nechtěná změna teplot. V takovém případě je nutné zateplit i tyto zdi celé nebo alespoň jejich obvodovou část.

1. KROK: Nalepení polystyrenových desek

Další fází je penetrace zdiva, na které budeme polystyrenové desky lepit. Penetrace slouží k odmaštění a lepší přilnavosti lepidla na stěnu.

Necháme cca 4 hodiny schnout a poté rozmícháme lepidlo ze zakoupené směsi a vody – dle návodu na pytli se směsí.

Jednotlivé desky lepíme na zeď odspodu, lepidlo nanášíme natahovací hřebenovou stěrkou. Desky připevňujeme tzv. na vazbu, aby nevznikaly spoje desek v jedné úrovni. Místa, kde netěsní spáry mezi deskami, vyplňujeme nízkoexpanzní pěnou z tuby či pistole, aby nedocházelo k pronikání vlhkosti.

Vodováhou nesmíme zapomenout hlídat rovnou plochu desek, abychom zabránili velkým nerovnostem na zdi. Pokud máme však starý dům s hodně křivým zdivem, je logické že kopírováním polystyrenovými deskami se toho příliš nezbavíme, ale díky větším vrstvám lepidla na potřebných místech se nám může podařit tento problém eliminovat.

V místech, kde jsou umístěny krabičky s elektřinou na zásuvky a vypínače, vyřežeme do polystyrenových desek díry a zkontrolujeme délku kabeláže, aby dosáhla skrz celou tloušťku nově vytvořené izolace a my nemuseli řešit následné problémy s nesmyslným napojováním skrz malý otvor v polystyrenu.

Deskami pokryjeme všechny výše zmíněné zdi s co největší přesností v rozích, u podlahy a u stropu.

Do tří metrů výšky se nalepené polystyrenové desky nemusí kotvit pomocí talířových hmoždinek (oranžové kolečko se šroubem uprostřed), jak si můžete povšimnout například na venkovních zatepleních domů. U nižších ploch lepidlo desky bez problému udrží a nějakého odlupování či odpadání se vůbec nemusíte obávat.

Nyní necháme celou plochu pořádně proschnout, nejlépe celý den. Poté povrch jemně zbrousíme kovovým brusem na polystyren, přičemž musíte počítat s drobným nepořádkem, který se rozlétá nejen po celé místnosti. Pokud máte v okolí nějaký nábytek, vše pečlivě zakryjte igelitem či nějakými látkami.

Zateplení vnitřní stěny4

Zateplení vnitřní stěny

Zateplení vnitřní stěny2

Zateplení vnitřní stěny

Zateplení vnitřní stěny3

Zateplení vnitřní stěny

Zateplení vnitřní stěny1

Zateplení vnitřní stěny

2. KROK: Stěrkování a vložení perlinky

Dalším krokem je natažení klasické stěrkové omítky metodou perlinka-lepidlo-štuk.

Hřebenovou stěrkou naneseme lepidlo na připevněné desky přibližně na šířku a délku ustřiženého dílu perlinky, kterou na zeď lepíme svisle v pruzích. Do naneseného lepidla perlinku přilepíme tak, aby lícovala rohy a kraje zdi a tím zakrývala celou polystyrenovou část.

Dále přes perlinku nanášíme hladkým natahovákem tenkou vrstvu lepidla a stíráme tak, aby vznikal rovný povrch a perlinka lepidlem nevykukovala. Takto pokračujeme dalšími pruhy perlinky a lepidla, dokud nám nevznikne rovný povrch celé zdi.

Necháme nejméně přes noc schnout s přístupem čerstvého vzduchu, aby mohla z místnosti odcházet vlhkost z lepidla. Další vrstvou bude též lepidlo, nyní však bez perlinky. Jen nanášíme tenkou vrstvu kvůli zesílení a necháme opět několik hodin schnout.

Zateplení vnitřní stěny5

3. KROK: Finální omítka

Před finální omítkou penetrujeme podklad pro lepší přiléhavost materiálu.

Jako finální omítku můžeme zvolit štuk, fasádu, marmolit, obklady nebo jiné různé způsoby vrchní úpravy zdí. Za situace, že zvolíte klasický štuk, jako to bylo v mém případě, vybíráme mezi dvěma druhy štuku – již namíchaný v kyblíku nebo pytlový.

Já zvolil štuk pytlový a namíchal s vodou dle návodu na obalu.

Pomocí nerezového hladkého natahováku nanášíme vrstvu na zeď a dále uhladíme krouživými pohyby („stočíme“) molitanovým hladítkem aby vznikl rovný a hladký povrch. Opět necháme proschnout, a pokud chceme zdi vymalovat, nezapomeneme penetrovat dle vybrané malířské barvy.

Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky

Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky

Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky

Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky

Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky

Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky

Jak na zateplení obvodové stěny zevnitř?
Průměrné hodnocení: 5 (100%) Počet hlasů: 3


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Mohlo by se vám líbit...

komentářů 8

 1. Milan Schwarz napsal:

  Tomu říkám řemeslo. Hlavně jeden z mála co logicky uvažuje , že zateplovat se má z vnitřní strany .

 2. Růžička napsal:

  Popis je dostatečný a běžný.
  Samotné zateplování zevnitř ale neřeší ochranu železobetonové konstrukce panel.domu či zhlaví dřevěných stropů v případě ,že jsou trámy osazeny do nosné zdi.Také zvažují tuto možnost,ale jen v nezbytném případě.

 3. Miroslav Babec napsal:

  Tento způsob zatepleni je nejméně vhodný. Obvodova zeď slouží jako akumulátor pro teplo. Venkovním zateplenim zajistíme to, ze akumulovane teplo zůstane ve zdi a teď ho posílá zpět do interiéru. Tímto zateplenim zevnitř je venkovní zeď stale studená a spara ps/ lepidlo/stará zeď je vhodna pro množení plísní.

 4. Jirka napsal:

  Zdravím, tuhle metodu jsem zvolil také, ale z obou stran, zdivo je porfix 25cm, sem tam dutá cihle 25cm, prostě co dům dal. Z vnitřní strany mám polystyren 3cm a z venku 10cm. Nyní se mi z venkovní strany objevuje v místech, kde jsou hmoždinky a spoje vlhké fleky. Mám obavy, že jak jsem zeď uzavřel z obou stran, tak nemá kudy odcházet vlhkost.

 5. xxx napsal:

  Počítal někdo rosný bod? Podle mého názoru bude přesně na rozhraní stěny a zateplení. Za pár let bude pod deskami celkem slušná houbová plantáž … zvláště pokud budou zimy tuhé a zdi hodně prochladnou. Co se z té plísně uvolní do vzduchu uvnitř za spóry a toxiny raději ani nemyslet … ale tak .. proč teď řešit něco co nastane až za pár let … 😉

  • Petr napsal:

   Nebude. Kdo zateploval zevnitř, nesetkal se s plísní na stěnách. Pouze tam, kde je vlhká zeď se nedá zateplovat zevnitř. Tj. přízemní obvodová stěna. Polystyren nepustí vlhkost na zeď a tím pádem se namá na chladném místě co vysrážet. Vnitř vydýchaná vlhkost nemůže absorbovat do zdi a jednoduše se vyvětrá. U venkovního zateplení zůstane ve zdi veškerá vnitří vlhkost. Jak z vaření, tak z dýchání atd. A nemůže nikdo tvrdit, že to tak není.

   • Jirka napsal:

    Na stěnách ne, ale bál bych se co bude pod tím polystyrenem. S tím, že polystyren bez parozábrany nepustí vlhkost na zeď, bych příliš nepočítal.
    Při venkovním zateplení se případná vlhkost ze zdi zase normálně odpaří do místnosti (přepokládá to větřání, ale to v obou případech). Zdivo je v tomto případě teplejší, takže vlhkost navíc nemůže nepáchat velké škody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *