VýrobkyProStavbu.cz » Stěny, příčky » Kontaktní zateplovací systém » Jak na zateplení obvodové stěny zevnitř?
|

Jak na zateplení obvodové stěny zevnitř?

Přečtěte si návod od našeho čtenáře na vnitřní zateplení obvodové stěny poslystyrenovými deskami. I když se doporučuje zateplovat stěny zvenku, jsou případy, kdy se stavebník rozhodne pro vnitřní zateplení.

Proč jsme zateplovali zevnitř?

Pokud bojujete s vysokou ztrátou tepla skrz staré nezateplené zdi či s vlhkostí a plísněmi, mohl by Vám tento můj návod pomoci tento boj jednou pro vždy ukončit.

Pro zateplení zdí jsem se rozhodl z obou těchto důvodů. Staré půlmetrové zdi byly i při vytápění místnosti ledové a na židli v blízkosti obvodových zdí se v zimním období nedalo moc příjemně vysedávat.

Zateploval jsem polystyrénovými deskami o tloušťce 5 cm, což je dle mého názoru dostačující a tato tloušťka se při zateplování zdí zevnitř využívá nejčastěji.

Touto metodou, se kterou Vás níže seznámím, mám dlouholeté pozitivní zkušenosti, i když jsem se párkrát setkal s případy, že se i přes zateplení jisté problémy objevily. Bylo to zejména u místností, které nebyli dostatečně vytápěné (např. jen příležitostně) či nedošlo kvůli štítu domu k plnému zateplení obvodových zdí. V těchto případech se skutečně plíseň znovu objevila a bylo třeba tento proces opakovat s větší důsledností, či se u odborníků informovat podrobněji o daném problému.

Zateplování stěn dle mého názoru patří mezi ty jednodušší stavební práce a měl by to pomocí návodu zvládnout i kdejaký šikovný kutil. Tato činnost je však více časově náročná kvůli schnutí jednotlivých vrstev materiálu, proto je nutné počítat s tím, že nám to zabere několik dní.

Zateplení vnitřní stěny6
Zateplení vnitřní stěny

Jaké nářadí a materiál budeme potřebovat?

Nářadí a pomůcky

  • štafle nebo schůdky
  • natahovací hřebenová stěrka
  • vodováha
  • kovový brus na polystyren
  • nerezový hladký natahovák
  • molitanové hladítko
  • lámací nůž, kýbl,
  • zednická lžíce – na míchání materiálu
  • pomůcky na vymalování

Materiál

  • polystyrenové desky
  • lepidlo na zateplovací systémy (na lepení a stěrkování)
  • nízkoexpanzní pěna v tubě
  • armovací tkanina – perlinka
  • štuk
  • penetrace
  • malířská barva
Přečtěte si také:  Obezdění krbové vložky

Všechny výše uvedené věci by neměl být problém sehnat v jakýchkoli stavebninách a nářadí dle mého není tolik nákladné, a pokud jste aktivní a rádi renovujete, jistě jej využijete i v budoucnu. Mnou popsaným způsobem Vás zateplování zdí vyjde cca na 200 – 300 Kč/m2. Vzhledem k tomu, že od odborníka by nás to mohlo vyjít až 700 Kč/m2, naše samostatnost nám při zateplování např. celého bytu ušetří až desítky tisíc.

Kde všude budeme zateplovat?

Prvním krokem je zjištění, které zdi zateplované místnosti jsou obvodové. Buďte přitom obzvláště obezřetní, pokud je pokoj např. ve štítu domu. Mohlo by se totiž stát, že i část bočních zdí (pokoje uprostřed domu) je též „obvodová“ a vznikala by nám tím nechtěná změna teplot. V takovém případě je nutné zateplit i tyto zdi celé nebo alespoň jejich obvodovou část.

1. KROK: Nalepení polystyrenových desek

Další fází je penetrace zdiva, na které budeme polystyrenové desky lepit. Penetrace slouží k odmaštění a lepší přilnavosti lepidla na stěnu.

Necháme cca 4 hodiny schnout a poté rozmícháme lepidlo ze zakoupené směsi a vody – dle návodu na pytli se směsí.

Jednotlivé desky lepíme na zeď odspodu, lepidlo nanášíme natahovací hřebenovou stěrkou. Desky připevňujeme tzv. na vazbu, aby nevznikaly spoje desek v jedné úrovni. Místa, kde netěsní spáry mezi deskami, vyplňujeme nízkoexpanzní pěnou z tuby či pistole, aby nedocházelo k pronikání vlhkosti.

Vodováhou nesmíme zapomenout hlídat rovnou plochu desek, abychom zabránili velkým nerovnostem na zdi. Pokud máme však starý dům s hodně křivým zdivem, je logické že kopírováním polystyrenovými deskami se toho příliš nezbavíme, ale díky větším vrstvám lepidla na potřebných místech se nám může podařit tento problém eliminovat.

V místech, kde jsou umístěny krabičky s elektřinou na zásuvky a vypínače, vyřežeme do polystyrenových desek díry a zkontrolujeme délku kabeláže, aby dosáhla skrz celou tloušťku nově vytvořené izolace a my nemuseli řešit následné problémy s nesmyslným napojováním skrz malý otvor v polystyrenu.

Deskami pokryjeme všechny výše zmíněné zdi s co největší přesností v rozích, u podlahy a u stropu.

Do tří metrů výšky se nalepené polystyrenové desky nemusí kotvit pomocí talířových hmoždinek (oranžové kolečko se šroubem uprostřed), jak si můžete povšimnout například na venkovních zatepleních domů. U nižších ploch lepidlo desky bez problému udrží a nějakého odlupování či odpadání se vůbec nemusíte obávat.

Přečtěte si také:  Bourací práce a zhotovení podlahy | Přestavba zemědělské usedlosti na RD

Nyní necháme celou plochu pořádně proschnout, nejlépe celý den. Poté povrch jemně zbrousíme kovovým brusem na polystyren, přičemž musíte počítat s drobným nepořádkem, který se rozlétá nejen po celé místnosti. Pokud máte v okolí nějaký nábytek, vše pečlivě zakryjte igelitem či nějakými látkami.

Zateplení vnitřní stěny4
Zateplení vnitřní stěny
Zateplení vnitřní stěny2
Zateplení vnitřní stěny
Zateplení vnitřní stěny3
Zateplení vnitřní stěny
Zateplení vnitřní stěny1
Zateplení vnitřní stěny

2. KROK: Stěrkování a vložení perlinky

Dalším krokem je natažení klasické stěrkové omítky metodou perlinka-lepidlo-štuk.

Hřebenovou stěrkou naneseme lepidlo na připevněné desky přibližně na šířku a délku ustřiženého dílu perlinky, kterou na zeď lepíme svisle v pruzích. Do naneseného lepidla perlinku přilepíme tak, aby lícovala rohy a kraje zdi a tím zakrývala celou polystyrenovou část.

Dále přes perlinku nanášíme hladkým natahovákem tenkou vrstvu lepidla a stíráme tak, aby vznikal rovný povrch a perlinka lepidlem nevykukovala. Takto pokračujeme dalšími pruhy perlinky a lepidla, dokud nám nevznikne rovný povrch celé zdi.

Necháme nejméně přes noc schnout s přístupem čerstvého vzduchu, aby mohla z místnosti odcházet vlhkost z lepidla. Další vrstvou bude též lepidlo, nyní však bez perlinky. Jen nanášíme tenkou vrstvu kvůli zesílení a necháme opět několik hodin schnout.

Zateplení vnitřní stěny5

3. KROK: Finální omítka

Před finální omítkou penetrujeme podklad pro lepší přiléhavost materiálu.

Jako finální omítku můžeme zvolit štuk, fasádu, marmolit, obklady nebo jiné různé způsoby vrchní úpravy zdí. Za situace, že zvolíte klasický štuk, jako to bylo v mém případě, vybíráme mezi dvěma druhy štuku – již namíchaný v kyblíku nebo pytlový.

Já zvolil štuk pytlový a namíchal s vodou dle návodu na obalu.

Pomocí nerezového hladkého natahováku nanášíme vrstvu na zeď a dále uhladíme krouživými pohyby („stočíme“) molitanovým hladítkem aby vznikl rovný a hladký povrch. Opět necháme proschnout, a pokud chceme zdi vymalovat, nezapomeneme penetrovat dle vybrané malířské barvy.

Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky
Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky
Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky
Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky
Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky
Dokončené zateplení vnitřní stěny vč. omítky

Podobné příspěvky