Jak vybudovat své vlastní zahradní jezírko

Neexistuje žádná stavební práce, která by se za přítomnosti správného materiálu, techniky a podrobného návodu nedala zvládnout bez cizí pomoci. Do této oblasti rozhodně můžeme zařadit i výstavbu zahradního jezírka, které při dodržení jednotlivých kroků dokážete postavit i vy. Nezáleží na tom, jestli se teď bavíme o zahradním jezírku určeném ke koupání nebo k vyzdvihnutí podstaty odpočinkové zóny. Okrasné symboliku dokáže podtrhnout atmosféru jakéhokoliv zahradního exteriéru, společně s námi si ho dokážete postavit i sami.

Co mě k výstavbě zahradního jezírka vedlo?

K výstavbě zahradního jezírka jsem byl donucen celkem dvěma podněty. Jeden z nich se každý den po ránu protahuje hned na vedlejším pozemku Tento důvod nazývám sousedem Kájou, který zahradní jezírko měl již dávno vytvořené a já celou dobu jen tiše záviděl. Dalším důvodem se stala má žena, která si zahradní jezírko přeje celou řadu měsíců, vlastně od té chvíle, co se jí poprvé pochlubila Kájovo žena Magda. Rozhodnutí tedy nebylo složité.

  • Soused Kája a jeho žena Magda
  • Skvělá odpočinková atmosféra
  • Dokonalý vzhled

Hlavní výhodou výstavby fóliového jezírka je absence jakéhokoliv tvarového limitu, záleží opravdu jen na vaší individuální představě a požadavcích. Je však nutné dodržet určité zásady, jako je chytré rozdělení jednotlivých zón na mokřiny či mělkou vodu, která by měla tvořit téměř tři čtvrtiny celé plochy jezírka.

Co vše je k realizaci zapotřebí?

K realizaci je zapotřebí především přesný plán a vyznačení místa, které by se nemělo nacházet na příliš slunném ani stinném zázemí. Ideální lokace poskytuje přímé sluneční záření maximálně 6 hodin denně. Vše se samozřejmě odvíjí od velikosti a množství vody.

Pokud plánujete výstavbu malého zahradního jezírka pro ryby, určitě se vyvarujte přímého kontaktu se slunečnými paprsky. Voda by se v létě příliš ohřívala.

I přesto, že se nejedná o zanedbatelnou investici, není k výkonu práce speciálního nářadí. Všechny potřebné věci se dají sehnat v běžných kutilských domech nebo přímo ve vaší kůlně na nářadí. Pokud by byl někdo z vašeho okolí ochoten vypomoct s výkopem a hloubením jámy, nebraňte se. Bez odpovídající techniky vám nezbývá nic jiného, než vzít do ruky krumpáč a lopatu tak, jako to bylo v mém případě.

Jaké nářadí bude zapotřebí?

  • Zahradní hadice
  • Krumpáče, lopaty popřípadě stavební stroj v podobě malého JCB
  • Písek, okrasnou zeminu, rostliny, kameny
  • Vodováhu
  • Speciální nepropustnou fólii

Jaký materiál bude zapotřebí?

  • Písek, štěrk, kameny, zemina
  • Voda

Jak postupovat při výstavbě jezírka?

Naprosto nejdůležitější součástí celé realizace výstavby zahradního jezírka je moment výběru vhodného místa. Držte se osvědčeného pravidla, že čím méně vody požadujete, tím méně slunce je zapotřebí. Ještě před tím, než se pustíte do vlastního hloubení, vytvořte si předběžný návrh přímo na místě určení. K ohraničení tvarových požadavků vám skvěle poslouží například zahradní hadice. Vytvořte si návrh na svém trávníku a řádně si promyslete, jestli právě tohle místo je tím nejlepším.

Teď vám již nic nebrání ve vyhloubení jámy s odstupňovaným klesáním. Centrální hloubková zóna by měla mít minimálně 80 cm. Jámu vykopejte buď ručně nebo technikou, nezapomeňte si za pomocí přiložení vodováhy ověřit, jestli jsou okraje zahradního jezírka v rovině. Vytvořené přechody mezi jednotlivými zónami zaoblete a nezapomeňte odstranit všechny kameny a kořeny, které by mohly jezírkovou fólii protrhnout a tím celý systém narušit.

Výkop jámy pro zahradní jezírko
Výkop jámy pro zahradní jezírko

Já osobně jsem si vybral o něco dražší variantu speciální fólie a sáhl po kaučukové, která deklaruje jednonásobně vyšší životnost než fólie z PVC a to celých 50 let. Nejen že je mimořádně odolná, ale i neškodná pro rostlinstvo a případnou vodní faunu. Fólie se dá díky svařitelnosti napojovat i velmi jednoduše opravit. Fólii pokládejte pouze za slunného dne okolo 15 °C a na před sypanou vrstvu písku. Po natáhnutí fólie se na dno nebojte dát vrstvu připraveného štěrku a na okraje položit kameny pro zatížení. Nyní vám již nic nebrání v napuštění vody.

Speciální fólie se sama vtlačí do vyhloubené jámy a okopíruje terén výkopu. Jakmile se vyhloubená jáma napustí dostatečným množstvím vody, nechte danou práci alespoň 3 dny odpočinout. Fólie se tak mnohem lépe usadí a teprve až po uplynutí tří denní lhůty zkraťte přebytečné kusy fólie po celé délce břehu. Nyní přichází na řadu mnohem kreativnější práce v podobě zakrývání a retuše okraje zahradního jezírka. Pro nazdobení použijte štěrk, okrasné kameny a rostlinstvo.

Praktické rady na závěr

Zahradní jezírko se dá bez jakýchkoliv větších obtíží realizovat po celý rok kromě mrazivého počasí. Nejlepší pro výstavbu jsou teplejší klimatické podmínky okolo 15 °C. Zahradní jezírko za žádných okolností nebudujte v místech, kam nedosáhne sluneční svit, ani tam, kde se před sluncem nedá ukrýt. Pokud vám mohu dobře poradit, tak se zahradní jezírko snažte situovat co nejdále od listnatých stromů, které by vám zbytečně zkomplikovaly případnou údržbu.

Vytváříte zahradní jezírko pro chování ryb? Udělejte jim vodopád a zajistěte tak potřebný kyslík. Jezírko není jen estetickým prvkem navyšujíc komfort užívání vašeho pozemku, ale představuje i možné riziko úrazu. Pokud máte ve své rodině děti, popřemýšlejte i o ochranných prvcích, které by zamezily případnému neštěstí.

Doufáme, že vám návod na výstavbu zahradního jezírka napomůže k levnější a rychlejší realizaci vašich snů své pomocí. Nebojte se nových věcí a poznejte, že svět stavebních prací není až tak náročný.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru