Rekonstrukce podlahy | Rekonstrukce bytu v panelovém domě

Rozhodli jste se rekonstruovat byt svépomocí a čekají vás podlahy? Chcete vyměnit lino, či koberec za novou plovoucí podlahu a rádi byste se inspirovali? Chcete znát tipy a triky před tím, než se do rekonstrukce podlah sami pustíte? Pak je tento článek právě pro vás.

Původní podlaha
Původní podlaha
Nová podlaha
Nová podlaha

Odstranění staré podlahy

První, co vás při rekonstrukci podlah čeká, je odstranění staré podlahy. My jsme rekonstruovali byt v panelovém domě, bylo tedy zapotřebí postarat se o odstranění koberců a lina.

Zde je důležité podotknout, že lino je zapotřebí odvézt do sběrného dvora a v některých sběrných dvorech se za tento odpad platí, to je dobré zjistit si předem. Lino je totiž brané jako nebezpečný odpad.

Můžete ho také nabídnout do místní ZUŠ, kde by ho mohli využít na linoryt. My jsme takto část lina udali.

Nivelace podlahy

Je pouze na vás, zda budete volit nivelaci, tedy vyrovnání podlah pomocí nivelační hmoty, nebo ne. My jsme po odkrytí koberců a lina usoudili, že by bylo vhodné nivelovat celou plochu bytu.

V našem bytě byla podlaha z měkkého vydroleného betonu a celkově byla nerovná. Také jsme dostali radu, že pokud je podlaha před položením plovoucí podlahy nivelovaná, není problém s „praskajícím“ zvukem při chození po podlaze.

Jak se nivelace provádí? Nejprve jsme dobře vyluxovali betonovou podlahu od malých kamínků, prachu, nečistot. Poté jsme podlahu penetrovali, vždy jsme dělali alespoň dva nátěry, aby beton tolik nesál a nivelace neschnula moc rychle a nepopraskala.

Ačkoliv jsme podlahu penetrovali dost, někdy se nám stalo, že byl beton stále moc porézní a na některých částech nivelace schnula rychleji a vznikly drobné prasklinky, ale ve výsledku to není takový problém. Přesto ale podlahu určitě vždy penetrujte několikrát.

Nivelace se rozmíchává poměrně dost řídká, podle pokynů výrobce. Důležité je mít dvě velké nádoby, protože po rozmíchání nivelační hmoty musí tato směs cca 5 minut odstát, poté jí znovu musíte promíchat a hned lít. Během stání první várky nivelace je tedy dobré chystat v druhém kýbli hned další nivelační hmotu, aby bylo možné pracovat kontinuálně.

Šlo by to i s jedním kýblem, ale práce by byla pomalá a napojení jednotlivých částí nivelace by už nemuselo být tak dobré, okraje totiž zasychají jako první a nemuselo by vůbec dojít k propojení a vznikly by nerovnosti.

Ideální by bylo namíchat tolik nivelace, aby se v jednom kuse vylila do celého pokoje, pak by nebyly nikde žádné spoje a hmota by mohla krásně pracovat a vyrovnávat se. To ale není v běžných podmínkách možné, proto je dobrý systém dvou kontinuálně plněných a vylévaných kýblů.

Dalším tipem je lití nivelace od rohu pokoje směrem ke dveřím. Pokud nebudeme pokračovat dalším pokojem, je dobré vytvořit jakousi provizorní hráz, aby se nivelace nerozlívala tam, kam už nechceme. Nám se osvědčilo dát mezi futra dveří dřevěnou fošnu a pod ní igelit přilepený k zemi, aby nivelace nevytekla.

Po vylití nivelace a pro napojování jednotlivých úseků je dobré projet vylitou nivelační hmotu takzvaným ježkem, což je tvrdý plastový válec s ostny na dostatečně dlouhé násadě. Po skončení nivelace musíte počkat 24 hodin, než bude podlaha pochozí.

Podlaha připravená na nivelaci
Podlaha připravená na nivelaci
Pohled na původní podlahu před nivelací
Pohled na původní podlahu před nivelací

Položení plovoucí podlahy

Nově nivelovanou podlahu většinou nemusíte před pokládáním plovoucí podlahy zametat, ani vysávat. Alespoň my jsme nemuseli.

Plovoucích podlah je několik typů. My jsme kupovali v Hornbachu vinylovou plovoucí podlahu bez přilepeného mirelonu. Mirelon jsme tedy zakoupili zvlášť.

Před pokládáním podlahy jsme tedy pokládali nejprve mirelon. Osvědčilo se nám lepit si ho k podlaze pomocí izolepy. Směr pokládání mirelonu je kolmý ke směru pokládání podlahy.

Na připravený mirelon jsme pokládali podlahu, což šlo poměrně rychle, díky click systému, nebo také pero-drážkovému systému.

Plovoucí podlaha se nepokládá ke krajům místnosti, aby si zachovala svou „plovoucí“ schopnost a vlastnost (roztahuje a smršťuje se). Ke krajům se přikládají tzv. krokodýlky a k nim se sklepává podlaha.

Je dobré jednotlivá prkna opravdu přiklepávat k sobě, osvědčilo se nám to. V pokoji, kde jsme je nesklepávali, podlaha občas vrže.

Řazení jednotlivých prken je čistě na vašem estetickém úsudku. Největším oříškem bylo ořezávání prken na přesnou velikost, nebo tvar v okolí dveří a jiných výstupků. Podlahu jsme řezali okružní pilou, kocourem, pokud bylo potřeba.

Nová vinylová podlaha
Nová vinylová podlaha
Nová vinylová podlaha
Nová vinylová podlaha

Zalištování podlahy a osazení prahů

Lišty a prahy se většinou neprodávají v sérii s plovoucí podlahou, takže to chce nějak vhodně zkombinovat, aby se k sobě ve výsledku hodily.

My jsme měli typ lišt, které se nasazují na předem upevněné plastové držáčky navrtané do zdi kousek nad plovoucí podlahu. Tyto držáčky, klipy, se musí předem dobře naměřit, abyste měli lištu doléhající přesně k podlaze. Je to opravdu jednoduchý a šikovný typ, rozhodně ho doporučuji.

Do rohů se dají koupit plastové krytky, nebo pokud se vám nelíbí, můžete si lišty seříznout do vhodného úhlu, aby do sebe dobře zapasovaly. Nám se právě ty plastové krytky nelíbily a vlastně jsme ani nenašli takové, které by se k dané liště hodily, takže jsme lišty v rozích vždy seřezávali do úhlů. Překvapivě ne vždy to byl úhel 45°.

Prahy jsme vyřešili pomocí nalepovací prahové lišty, kterou jsme koupili také v Hornbachu. Je to velice jednoduchý způsob řešení prahů a vypadá dobře.

Nalepovací přechodová lišta
Nalepovací přechodová lišta
Soklové lišty - seříznutí v rohu místnosti
Soklové lišty – seříznutí v rohu místnosti 
Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Tipy a triky pro rekonstrukci podlahy

  • nivelaci je dobré dělat ve dvou, jinak to nejde stíhat kontinuálně míchat a lít
  • pokud se v rozlité nivelaci vytvářejí vzduchové bublinky, dají se odstranit pomocí ježkového válečku
  • pokud je někde v betonové podlaze evidentně díra, nebo i dírka a uniká tudy nivelace, lze tuto díru zatřít silikonovým tmelem
  • kupovat nivelační hmotu s dostatečnou rezervou, zde je lepší více, než méně
  • sklepávat jednotlivá prkna plovoucí podlahy k sobě pomocí prkénka a kladiva
  • používat krokodýlky do krajů místnosti při pokládání plovoucí podlahy
  • usadit lišty rovnou při pokládání podlahy, později už se k tomu člověku nechce

Přejít nahoru