Rekonstrukce kuchyně a výběr kuchyňské linky | Rekonstrukce bytu v panelovém domě

Rozhodli jste se rekonstruovat byt svépomocí a chystáte se vrhnout na kuchyni? Chcete vyměnit starou kuchyni za novou, ale rádi byste to zvládli bez kuchyňského studia? Jak vybrat kuchyňskou linku? Chcete znát tipy a triky před tím, než se do rekonstrukce kuchyně sami pustíte? Pak je tento článek právě pro vás. Popíši vám, jak jsme se s manželem připravovali na rekonstrukci kuchyně, jak jsme vybírali novou kuchyni v IKEA a proč jsme se rozhodli právě pro ni.

Původní kuchyně a kuchyňská linka
Původní kuchyně a kuchyňská linka

Naplánujte si hrubou stavbu kuchyně

Před tím, než jsme se pustili do rekonstrukce kuchyně, měli jsme dobře rozmyšleno, jak bude naše nová kuchyň po rekonstrukci vypadat. Což doporučuji všem, kteří se do rekonstrukce pouští.

My jsme předělávali kuchyň v rámci celkové rekonstrukce bytu, takže i tento pokoj jsme brali, jak se říká, od podlahy. Bydlíme v panelovém domě a předělávali jsme celé bytové jádro z umakartového na sádrokartonové, rozšiřovali a celkově rekonstruovali koupelnu i záchod.

V rámci výstavby nových sádrokartonových příček mezi kuchyní a koupelnou jsme tedy rovnou počítali s rozvody vody, s elektrikou a s odpady z kuchyně.

Věděli jsme, že budeme mít kuchyň z IKEA, která používá systém zavěšení skříněk na lištu, takže byla potřeba naměřit přesnou výšku, ve které budou lišty, a v této výšce jsme do sádrokartonových příček zabudovali masivní dřevěné fošny, na které se pak lišty přivrtávaly. Samotná sádrokartonová příčka by kuchyňskou linku neunesla.

Pokud se tedy pouštíte do podobné rekonstrukce, doporučuji vše dobře naplánovat a vyměřit, včetně toho, kde bude potřeba udělat zásuvky, odpady a podobné. K tomu je také zapotřebí vědět jaké budete chtít v nové kuchyni spotřebiče a kde budou uloženy.

Za sebe mohu vřele doporučit vestavěnou troubu, vypadá podle mě lépe, než starý typ trouby se sporákem nahoře, který byl 2v1, což jistě máte všichni v živé paměti. Všechny spotřebiče kromě trouby z Gorenje jsme kupovali v IKEA a musím říci, že i po dvou letech užívání jsme s nimi spokojeni.

Ovšem abych vše jen nechválila, mám pro vás i jednu negativní recenzi.

Už bych podruhé nekoupila nerezovou digestoř a vůbec doporučuji vyhnout se velkým nerezovým plochám, protože se špatně čistí. Zrovna u digestoře je problém, že na ní ulpívá hodně prachu a mastnoty, ne všechno totiž odsaje a věřte mi, že ani inzerované super-čističe speciálně na nerez vám moc nepomohou. Nehledě na to, že na nerezovém materiálu je vidět každý otisk prstu.

Sádrokartonová příčka oddělující mezi bytovým jádrem a kuchyní
Sádrokartonová příčka oddělující mezi bytovým jádrem a kuchyní
Uchycení instalací v nové sádrokartonové příčce
Uchycení instalací v nové sádrokartonové příčce
Montáž kuchyňské linky, linka IKEA používá zavěšení skříněk na lišty
Montáž kuchyňské linky, linka IKEA používá zavěšení skříněk na lišty
Montáž kuchyňské linky IKEA
Montáž kuchyňské linky IKEA

Plánování designu kuchyně a kuchyňské linky?

Výhodou kuchyňských center může být to, že vám naplánují kuchyň v 3D plánovači a vy máte reálnou představu o tom, jak bude vaše nová kuchyně vypadat. Znovu ale mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že to není nic, co by člověk nezvládl sám doma, bez profi designových 3D programů.

Pokud jste se rozhodli pro kuchyň z IKEA, jednoduše si na jejich stránkách v sekci Kuchyně a spotřebiče najdete Kuchyňský plánovač a můžete se do toho směle pustit. Budete mít hotový model kuchyně včetně kalkulace ceny.

Je pravda, že už je to asi dva roky, co jsme byt rekonstruovali, a je tedy možné, že podobné plánovače už dnes mají i jiné firmy, takže je to vlastně na vás, co vše na internetu najdete.

Brouzdání po obchodech a vybírání kuchyňské linky se ale asi stejně nevyhnete. Dokonce, i když už si vyberete jeden z obchodů (IKEA, Siko, Senesi, Asko, Möbelix,…) ještě si musíte vybrat z široké nabídky kuchyní, které většinou nabízí. Není to tak jednoduché, jak by si člověk mohl myslet, protože to zpravidla zabere hodně času a každý člen domácnosti má většinou o kuchyni jinou představu.

Takže doporučuji – nepodceňte přípravu a nechte si na vybírání a plánování dostatek času, než začnete s rozebíráním staré kuchyně.

Nová kuchyně a kuchyňská linka z IKEA
Nová kuchyně a kuchyňská linka z IKEA

Jak vybrat kuchyni a kuchyňskou linku?

Jak si vybrat z širokého množství kuchyní, které všechny možné obchody nabízí? Mám pro vás několik osvědčených rad a tipů:

 • spoléhejte na vlastní intuici,
 • vybírejte to, co se vám líbí, v čem je vám dobře,
 • nenechte se zlákat módními trendy, ty se mění každý rok, vy máte kuchyň na podstatně delší dobu,
 • nezapomeňte dodržet pravidla kuchyňského trojúhelníku (viz následující odstavec),
 • pokud máte malou temnou místnost pro kuchyň, upřednostňujte spíše světlý nábytek,
 • pokud máte velký prostor kuchyně, zvažte kuchyňský ostrůvek, který může zároveň sloužit k oddělení, nebo rozdělení místnosti,
 • pro velké plochy jako jsou kuchyňská linka, podlaha, nábytek vybírejte spíše z příjemných přirozených barev a materiálů (dřevo, sklo, kov, keramika),
 • pro doplňky volte klidně módní barvy, ty lze měnit častěji (květináče na bylinky, utěrky, dózy a podobné),
 • v osvětlení kombinujte bodová světla s visícími lustry.

Co je to kuchyňský trojúhelník?

Kuchyňský trojúhelník je roky osvědčený princip rozmístění nejpoužívanějších a tedy klíčových oblastí kuchyně.

 • oblast umývání (dřez)
 • oblast vaření (sporák, varná deska, plotny)
 • oblast skladování potravin (lednice)

Jde o to, rozmístit tyto tři části (oblasti) kuchyně tak, aby vám na dráze od jedné k druhé anebo k třetí nic nepřekáželo a zároveň, aby vzdálenost mezi nimi byla ideálně v rozmezí 1,2 – 2,75 m. Jednoduché, že?

Nová kuchyně a kuchyňská linka z IKEA
Nová kuchyně a kuchyňská linka z IKEA
Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Rada závěrem

Pokud jste se již rozhodli pustit do rekonstrukce kuchyně svépomocí a nevíte jak do toho, doporučuji sepsat si:

 • seznam prací a úkolů, které máte před sebou,
 • finanční plán rekonstrukce.

Díky seznamu prací si utřídíte myšlenky a ujistíte se, že jste na nic nezapomněli a finanční plán, nebo rozpočet je u takové akce, jako je rekonstrukce kuchyně nutnost.

Projděte si více obchodů, abyste viděli kuchyně v reálu, srovnejte si ceny a sami uvidíte pro co se rozhodnete.

Samotné smontování a usazení skříněk není problém a opravdu to je na rekonstrukci kuchyně jedna z nejjednodušších činností.


Přejít nahoru