Máte dům či byt a bylo by třeba trošičku změnit půdorys? Chybí Vám místnost či průchozí chodba a máte z čeho ukrojit? Řešením bývá dělící příčka, která může být klasicky sádrokartonová, pokud ale chcete trošku stylovější věc, nebojte se postavit dělící zeď z voňavého dřeva.
Toto řešení využijí nejspíše ti z Vás, kteří řeší podobný problém ve starém domě či bytě. Takovéto nemovitosti už disponují většinou i dřevěnou podlahou a tudíž použít sádrokarton by bylo stylové barbarství.
Dřevěnou příčku zvládnete i sami, s trochou zručnosti a dobrým návodem.
Co budete vlastně stavět?
Popíšeme si v článku tedy stavbu dřevěné příčky z palubek v místnosti s dřevěnou podlahou.
Jednoduše řečeno postavíte dřevěný rastr (mříž) z trámků, který ukotvíte do podlahy i stropu, pobijete palubkami z obou stran a uvnitř vyplníte z důvodu zvukotěsnosti izolací.
A teď si to probereme postupně.
Udělejte si plán prací
Nikdy není od věci promyslet si dopředu postup prací, vyhnete se tak zbytečnému prodlení či přímo chybám, jejichž náprava stojí Váš čas a často i další peníze.
Co si tedy musíte dobře promyslet před výjezdem na nákup a samotným započetím prací?
1. Materiál a barva palubek
Palubky (čili prkna s pero-drážkou) můžete koupit klasicky rovné, z těch se dělají většinou podlahy.
Při použití na zeď však efektněji vypadají palubky se strženými hranami, které mezi sebou vytvoří malé žlábky, zeď tedy nepůsobí tak jednolitě.
Takto upravené palubky se již prodávají, jejich výroba není na Vás, seženete je u všech obchodníků se dřevem i ve velkých obchodech typu Hornbach atd. Vy si jen musíte vybrat barvu, kterou chcete použít jako konečnou povrchovou úpravu.
Na vnitřní zeď Vám stačí použít lazura na dřevo, pro efekt např. běleného dřeva bílou, pro přirozený vzhled čirou.
A teď to důležité – palubky musíte natřít každou zvlášť ještě před jejich sestavením a to včetně pera. Může se stát, že se dřevo vlivem výkyvů teplot rozeschne a malinko rozestoupí, v těch místech by pak vykukovala nenatřená pera.
Další důvod je prozaičtější, palubky se v leže prostě natírají lépe.
2. Velikost a umístění dveří
Pokud plánujete umístit do příčky dveře, před usazením trámů na zárubně si musíte ujasnit, kde a jak velké dveře budete potřebovat a jaké budou jejich obložky.
Otvor pro ně totiž potřebujete cca o 10 cm větší na šířku (např. 60 cm dveře – 70 cm šířka otvoru) i výšku.
Dveře i se zárubněmi opět koupíte už hotové ve výše zmiňovaných obchodech, v návodech na ustavení mají rozměry požadovaných otvorů chytře uvedeny.
Než tedy napevno ukotvíte svislé trámky rastru, ujistěte se, že počítáte se správnými rozměry. Lépe se dělá otvor dle dveří než shánějí dveře do otvoru, věřte tomu.
3. Způsob uchycení příčky do podlahy
Příčku můžete ukotvit dvěma způsoby.
Buď ji připevníte přímo na podlahu, nebo podlahová prkna v místě příčky vyříznete a rastr upevníte až do základních trámů pod podlahou.
První způsob je jednodušší, z důvodu předejití „houpání“ podlahy či budoucí výměny některých prken je však praktičtější druhá verze.
Musíte mít však kliku, aby základní trámy podlahy byly položeny ve směru, který potřebujete.
Postup prací při zhotovení dřevěné příčky
1. Příprava podlahy
Spodní trámek rastru tedy budete šroubovat buď přímo do podlahy, nebo si podlahu připravíte na ukotvení do základních trámů podlahy.
Znamená to, že vyříznete podlahová prkna po celé délce plánované příčky (místo plánovaného otvoru můžete vynechat) na šířku spodního trámku rastru a to do hloubky, ve které se dostanete až na základní trámy, které nesou celou podlahu.
2. Nosný rastr příčky
Dřevěný rastr je vlastně taková nepravidelná mříž z dřevěných hranolů (trámků) s profilem cca 10×10 cm.
Čím slabší trámky použijete, tím hustší rastr budete muset udělat (např. 6×6 se mohou prohýbat = hustší rastr, u 10×10 už se zeď neprohne)
Na výšku je ale vždy lepší použít hranol o rozměrech 10×10 cm.
Stačí Vám zakoupit suchý stavební hranol, nemusí být hoblovaný, ale např. v Hornbachu už takový přímo prodávají. Nezapomeňte hranoly při nákupu důkladně přebrat, nesmí být prohnuté do oblouku ani zkroucené do vrtule.
Spodní trámek ukotvíte buď do trámů, které nesou celou podlahu, nebo rovnou do podlahy, jak bylo řečeno výše.
Trám předvrtáte a přišroubujete šroubem se zápustnou hlavou do spodní vrstvy. V místě otvoru pro dveře trámek samozřejmě přerušíte.
Olovnicí (provázek s olověnou tyčkou) uděláte kolmici nahoru a označíte rysky na stropě v místě horního trámku.
Poté odstraníte v dané lajně omítku, popřípadě stropní rákosí (palach) až se dostanete na dřevěné podbití stropu a do něho přišroubujete vrchní trámek.
Začnete kotvit stojiny rastru. Nejprve stojiny u zdí a v místě dveří.
U zdi musí být ukotveny do horního i stropního trámu a navíc ještě přímo do zdi.
Na uchycení do trámků použijete ocelová pevnostní L profily (spojovací prvky i šrouby seženete opět ve všech velkoobchodech se dřevem či ve speciálních prodejnách se spojovacím materiálem), kvůli uchycení do zdi musíte provrtat trám, skrz něj si šroubem označit místo, kde bude hmoždinka, trám položíte stranou, vyvrtáte díru na hmoždinku (délka šroubu = trám + do zdi) a přišroubujete. Poté teprve použijete ocelové L profily k připevnění trámku nahoru i dolů k vodorovným trámům.
Stojiny v místě dveří musí být umístěny dle šířky obložkových zárubní a dveří či jen požadovaného průchodu. Kotví se do spodního i stropního trámu opět přes ocelové pevnostní L profily.
Další stojiny pak umisťujete mezi tyto základní, většinou dle šířky izolační vaty (v případě silnějších hranolů lze i 1 m), jinak standard bývá 50-60 cm.
Příčky mezi stojinami se připevňují šroubováním skrz stojiny, ve výsledku Vám tedy nevyjde rovná řada, neboť příčky musíte díky tomu v jedné výšce vždy připevňovat cik cak.
Nad zárubněmi je musíte prošroubovat skrz vždy, nejlépe ve výšce plánovaných obložkových zárubní, začněte tedy s těmito příčkami. Na výšku jich budete potřebovat 2-3 řady, dle výšky stropu a Vašeho uvážení. Do těchto příček se pak totiž budou šroubovat obkladové palubky.
3. Obkladové palubky a zvuková izolace
Blížíme se do finále.
Nyní potřebujete natřené palubky, izolaci (čedičová vata) a paropropustnou zábranu, což je fólie, která zabrání tomu, aby v případě rozeschnutí dřeva (teplotní výkyvy atd., dřevo je živý materiál) nelezla izolace ze zdi ven a přitom umožní zdi dýchat.
Než začnete přidělávat samotné palubky, natáhněte přes rastr z jedné strany paropropustnou fólii a sponkovačkou připevněte. Na to pak z té samé strany začněte palubky pokládat.
Šroubují se zápustnými šrouby šikmo přes pero do příčných hranolů, vždy je pořádně k sobě srazte.
Poté vyplňte rastr z druhé strany čedičovou vatou (zvuková izolace), potáhněte opět paropropustnou fólií a přišroubujte palubky i z této strany.
Rekapitulace skladby dřevěné příčky:
- Rastr.
- Paropropusná tzábrana z jedné strany (sponkovačkou) + palubky.
- Izolace.
- Paropropustná zábrana z druhé strany (sponkovačkou) + palubky.
- Isover DOMO Plus 100 mm – ideální pro zateplení podkroví nebo zateplení sádrokartonových podhledů
- OSB deska P+D tl. 15 mm – desky s perem a drážkou pro suché podlahy
- Styrotrade EPS 70 F 200 mm – nejpoužívanější desky pro zateplení fasád
- Fatra FatraClick 5451-3 dub letní – vinylová podlaha s dekorem dřeva
4. Osazení obložkových zárubní dveří
Ať už jste plánovali pouze průchod s obložkami či jeho osazení dveřmi, jste na konci.
Jelikož jste šikovní a poučitelní, máte v nové příčce nechaný přesný otvor se správnými rozměry na Vámi již zakoupené dveře (pokud jste při jejich výběru nechtěli riskovat, že ty, podle kterých jste připravovali otvor, už pak nebudou mít).
A to i s přesným návodem na jejich usazení do připraveného otvoru, stačí je už jen dosadit a máte hotovo!