Pořídili jste si starší či přímo starý dům či byt a rádi byste ho citlivě zrekonstruovali od podlahy až po strop? U některých prací se bez odborníků neobejdete, ať už z důvodu bezpečnosti či potřebě toho správného „razítka“. Jsou ale i takové, které s dobrou radou zvládnete sami. A můžete začít rovnou u té podlahy, která bývá ve většině starých domů složena ze širokých a silných prken.
Jak začít před renovací dřevěné podlahy?
Ze všeho nejdříve celou místnost úplně vykliďte a podlahu nahrubo zameťte. Odkryjete tím různá překvapení v podobě trčících hřebíků atd, o které byste si v následném kroku zničili vysavač. Poté tedy dočista celou podlahu vyluxujte a porovnejte stav podlahy s Vašimi představami o výsledku a tím navazující pracností různých verzí uvedených níže.
Pokud někde kousek podlahy chybí, či je třeba ho vyměnit, snažte se použít jako náhradu prkno pokud možno stejného stáří, nové by působilo jako pěst na oko. V případě domu se dají nalézt všelijaké poklady v přilehlých hospodářských budovách nebo u sousedů. V krajní nouzi budete muset navštívit některý z antiků, specializujících se na stavební materiál.
Olej, vosk nebo lak?
Dřevo je dřevo a zvláště v případě stoletých podlah s jejich jedinečnou patinou je nejlepší volbou pro jeho povrchovou úpravu olej. Zachová viditelnost kresby dřeva i jeho teplo – rádi se po něm budete procházet bosí.
Vosk je podobně přirozená úprava povrchu, na dnešní dobu však příliš náročný na práci i údržbu. Po natření podlahy voskem musíte oproti oleji znovu ještě použít kartáč a pak častěji nátěr obnovovat.
Lak není pro staré podlahy nejvhodnější řešení, lakováním se celé prkno tzv. zavře a dřevo, které dosud dýchalo by mělo dýchat i nadále. Navíc, lak udělá vrstvu a pokud Vám někde praskne, loupe se celý. V případě, že máte psy, děti či častěji stěhujete nábytek, vzniknou Vám na podlaze škrábance, které opravíte zase jen přelakováním celé podlahy. U oleje už se musíte opravdu hodně snažit, abyste podlaze ublížili. A pokud se Vám to přeci jen podaří, čeká Vás mnohem jednodušší oprava. Vyčistíte a štětečkem naolejujete jen postižené místo. Necháte zaschnout a hotovo. Nepřekonatelné!
V některých případech Vám však výbornou službu udělá barevný lak. Tam, kde už kdysi kdosi pro svou dobu typický červený (bordó) lak použil a Vy nehodláte strávit celý příští rok jeho dokonalým odstraňováním. To by Vás totiž čekalo, pokud byste plánovali zachovat původní nerovnosti podlahy a zároveň se chtěli dostat na přírodní barvu dřeva. Bruska lak odstraní, ale nerovnosti též.
Povrchová úprava – olej
Vybrali jste si olej. Pak tedy doporučujeme následující kroky:
1. KROK: Odstranění starých nátěrů
Na staré podlahy se dříve používal vosk či olej. Tyto povrchy se časem přirozeně ochodí a jestliže máte před sebou tuto variantu, můžete rovnou přikročit ke kroku číslo 2.
Pokud byla podlaha kdysi nalakována, je potřeba odstranit starý lak. Můžete celou plochu sbrousit bruskou tak o 0,5 – 1 mm, počítejte ale s tím, že bude po patině. Poté použijte kartáčovací stroj – ten se používá na vznik hrubých drážek. Dle tvrdosti podlahy použijete kovový (tvrdé dřevo – dub, buk) či plastový (měkké dřevo – borovice, smrk) kartáč. Drážky se vydrásávají směrem po letech.
Další způsob odstraňování barvy a laku ze dřeva je pracnější, hodí se spíše na menší plochy, ale patinu zachová. Na plochu nanesete odlakovač na staré barvy či lak – udělá bublinky a rozpustí starý nátěr, ale málokdy se podaří vše dokonale smýt. Většinou se používá bruska.
2. KROK: Odmaštění podlahy
Pokud jste dosud nepoužili brusku a stále si hýčkáte myšlenku na zachování patiny, teď teprve to začne být náročné. Čeká vás do slova a do písmene padnutí na kolena, neboť celou podlahu musíte pořádně vydrbat klasickým rejžákem (ne kovovým!) a mýdlovou vodou. Do čista, po kolenou tedy prolezete místnost tak minimálně 2-3x, dle znečištění a stáří podlahy. Je to pracné, ale výsledek je perfektní
Můžete samozřejmě použít i speciální kartáčovací stroj, který ale „otevře“ dřevo, čímž se ta vzácná stará sešlapaná vrstva dřeva zcela odstraní. Podlaha je hezky rovná, s čistě vykartáčovanými lety. Po opětovném zametení a vyluxování můžete rovnou olejovat, výsledek však bude už bez patiny. Většina půjčoven podlahářských strojů totiž požaduje ještě před použitím jejich strojů zatlouci dolů i všechny staré hřebíky, kterými jsou prkna upevněná do podlahy pod ní. Pochopitelné vzhledem k možnému poškození stroje, zhoubné pro dobové kouzlo.
Stále chcete patinu? Pak si tedy připravíte mýdlový roztok (klasický „jelen“ – nastrouhat do vody, jako zastara na vojně) a jedete po kouskách. Místo musíte hodně prolít mýdlovou vodou, vydrbat rejžákem (po letech!) a vodu se vší uvolněnou špínou opět vytřít do sucha. To vše po malých úsecích opakovat po celé ploše od okna až ke dveřím. Nechat vyschnout a jedete znovu. Pokud to již stačí, po dalším vyschnutí můžete začít olejovat.
Po prvním vymytí podlahy z té největší špíny doporučujeme chodit po podlaze už jen v ponožkách. Stopa po botě či špína, kterou do podlahy zaolejujete už prostě zůstane zaolejována a bude vidět.
3. KROK: Olejování
Samotné olejování je mnohem příjemnější práce, sice jste opět na kolenou, ale za Vámi už je zřetelně vidět úžasný výsledek! Vezmete klasický malířský molitanový váleček a natíráte olejem na podlahy, který se prodává v různých tónech – zabarvený i čirý. Pozor na dávkování oleje, na podlaze nesmí zůstat mastné skvrny. Přebytečný olej je potřeba vytřít flanelovým hadrem (kus staré košile). Záleží vždy na stáří podlahy, do novějších podlah se olej tolik nevsákne. Staré pórovité podlahy, u kterých už je tříslovina ve dřevě vyschlá, naopak vytírat nemusíte vůbec – napoprvé se vsákne veškerý olej, který natřete.
Ano, správně, i tady pojedete ještě jednou po celé ploše. Po vyschnutí první vrstvy oleje se totiž může stát, že se dřevu tzv. „postaví chlupy“. S tím Vám pomůže jemná brusná houbička, pomocí které chloupky lehce strhnete. Opět připomínáme – po podlaze se pohybujte pouze v čistých ponožkách.
Při druhém nátěru už se olej tolik nevsakuje, poznáte to i na jeho mnohem menší spotřebě.
Finální nátěr je potřeba nechat zasychat tak 2-3 dny, pak máte k používání nádhernou podlahu, na kterou můžete být po právu hrdí.
Povrchová úprava – barevný lak
V našich končinách se ve své době hojně používal červený podlahový lak. I dnes se hodí, je praktický hlavně v chodbách a koupelnách, snadno se udržuje (lehce se stírá) a jeho barva Vás prostě musí optimisticky naladit. Dnes existují 2-3 odstíny této původní barvy, nejpoužívanější bývá červeno-hnědá. Moc pěkně vyznívá tato podlaha zvláště pokud zachováte lety vzniklé nerovnosti podlahy.
Vybrali jste si barevný lak. Pak tedy doporučujeme následující kroky:
1. KROK: Odstranění starých nátěrů
Pokud byla podlaha kdysi nalakována, i zde je potřeba odstranit starý lak. V tomto případě to nemusí být tak precizně provedeno. Sice musíte sbrousit podlahu celoplošně, aby nový nátěr dobře držel, ale nemusíte úplně perfektně dočista, barevný lak dost skryje. Chcete-li zachovat drobné nerovnnosti podlahy, opět je to ruční práce na kolenou.
Můžete samozřejmě celou plochu sbrousit bruskou tak o 0,5 – 1 mm, počítejte ale s tím, že i zde bude po patině. Sice ne v barvě a kresbě dřeva, v plastickém vnímání podlahy však zcela určitě. Zmizí jemné prohlubeninky a prošlapaná místa, i zde budete muset kvůli strojům pořádně zatlouci všechny dobové železné hřebíky.
Odstraňování barvy a laku ze dřeva odlakovačem na staré barvy či lak je v tomto případě zbytečně náročné.
2. KROK: Zamést a vyluxovat
3. KROK: Lakování podlahy
Teď už jen zbývá vzít molitanový váleček, natřít první vrstvu laku, po zaschnutí druhou, dle potřeby ještě třetí, ale to velmi vzácně. Po 2 dnech můžete začít používat.
Kde zakoupit uvedené přípravky?
Veškeré zde uvedené oleje či barvy na podlahy koupíte ve specializovaných prodejnách typu barvy-laky či v dřevařských potřebách pro truhláře (brusná houbička). Tam, kde se prodávají nová prkna a palubky, je máte šanci nalézt také. Na uvedených fotografiích je použit podlahový olej zn.OSMO, barevný lak na podlahu červeno-hnědý.
- Isover DOMO Plus 100 mm – ideální pro zateplení podkroví nebo zateplení sádrokartonových podhledů
- OSB deska P+D tl. 15 mm – desky s perem a drážkou pro suché podlahy
- Styrotrade EPS 70 F 200 mm – nejpoužívanější desky pro zateplení fasád
- Fatra FatraClick 5451-3 dub letní – vinylová podlaha s dekorem dřeva
Snadná údržba
Vlastní zkušenost je neocenitelná, předávám tedy dále. Máme za sebou 10 let chození po naolejované podlaze bez viditelných škrábanců, po podlaze, která je příjemná a teplá pro oči i bosé nohy. Údržba je velmi jednoduchá, stačí ji vyluxovat či přejet mopem. Není příliš vhodné používat chemikálie, jinak budete muset olej častěji obnovit. I pak je to ale jen o jednoduchém vytření, uschnutí a znovunaolejování. Doporučuje se podlahu jedenkráte za rok přeolejovat jednou vrstvou oleje, nám však drží celých deset let bez obnovy. Červená lakovaná podlaha opravdu stačí jen zamést, vyluxovat či vytřít.
Šťastný výběr a hodně sil při renovaci té Vaší dřevěné podlahy!