Rekonstrukce koupelny

Každý z nás si už jednou koupil nový byt nebo dům a chce bydlení upravit podle svého vkusu; chceme se ve svém bytě cítit útulně a příjemně, ale současný stav neodpovídá naší představě. Ten, kdo už někdy upravoval bydlení, ví, že rekonstrukce není žádná lehká záležitost.

Keramický obklad na WC
Keramický obklad na WC

Kromě finančního šetření a spoustu vyřizování, co se týče práce, materiálu a popřípadě odborného dozoru, je rekonstrukce i zátěž na fyzickou a psychickou stránku. Není nic příjemného přijít domů z práce a vědět, že váš byt je v rozdělaném stavu, zaprášený a takový surový neosobní.

Jedním z nejtěžších částí rekonstrukce – tedy alespoň podle mého názoru a mých zkušeností – je rekonstrukce koupelny a WC. V dnešní době, kdy jsme zvyklí se osprchovat kdykoliv se nám zalíbí, jsme najednou omezeni a my si nemůžeme dopřát horkou koupel.

Začínáme s rekonstrukcí koupelny

  • Ještě než začneme s rekonstrukcí, měli bychom mít jasnou představu o vzhledu naší budoucí koupelny, WC. Výběr dlažby a obkladů je podle mého názoru základní věcí a mohli bychom je rozdělit do několika skupin:
  • Kvalita: základní představa by měla být cena (kolik bychom chtěli financovat), což jde ruku v ruce s kvalitou. Ne všechny obklady a dlaždice jsou stejné kvality. Některé se dokonce tváří jako vysoce kvalitní, což ve skutečnosti není pravda. Vy se musíte rozhodnout jestli upřednostníte kvalitu či cenu.
  • Design: naštěstí pro všechny odběratele je obrovská výhoda, že trh s tímto sortimentem je přesycený. Můžete si tedy vybírat a kombinovat podle představivosti.
  • Praktičnost: praktičností mám na mysli barvy. I když je výběr zcela individuální, někteří z nás berou v potaz i umývání a čištění. Např. je zcela jasné, že na světlých kachlích je vše vidět, a tak se rozhodneme pro jinou tmavší barvu

Nářadí a materiál

Pokud už máme vybranou dlažbu a obklady, pak je nejlepší si sehnat pomůcky a materiál na rekonstrukci.

Co se týče materiálu, určitě se neobejdeme bez jádrové omítky, penetrace, lepidla na obklady, flexibilní lepidla na obklady a spárovací hmoty.

Za nářadí budeme potřebovat:

  • elektrické kladivo,
  • hasák na odinstalaci baterií,
  • špachtli, zednickou lžíci, dva kýble (jeden na vodu a druhý na namíchání lepidel, omítky a spárovací hmoty),
  • hoblovací mřížku,
  • vodováhu,
  • nerezová hladítka k nanášení jádrové omítky,
  • křížky a klínky na dodržení šířky mezer mezi obklady a dlažbami,
  • laserový úhelník při pomoci na obklady a dlažbu,
  • řezačku,
  • barvu s malířským náčiním pro případ, že budeme malovat.

Odstranění starého keramického obkladu

První a obtížnou částí rekonstrukce je bourání starých obkladaček.

Ještě ale než začneme, vyneseme interiér z koupelny a toalety, aby nedošlo k poškození. To znamená nejenom veškerý nábytek, umyvadlo a toaletu, ale i kohoutky. Vše proto, abyste měli více svého prostoru k práci a aby vám nic nepřekáželo. Dejte si ale pozor, abyste před odinstalace nezapomněli nejdříve zastavit vodu, jinak vám začne všude téct voda.

Když máme všechno venku a místnosti jsou prázdné, pak je čas na bourací kladivo. V případě, že nemáte elektrické kladivo, můžete si pomoci obyčejným kladivem a dlátem. Při bourací činnosti si hlavně nezapomeňte zakrýt ústa rouškou, aby se vám do dýchacích cest nedostal prach.

Po ukončení práce s kladivem je nejlepší i oškrábat omítky pomocí špachtle, aby byla místnost zcela nová.

Celý tento proces trvá v řádu několika dní, což je zcela individuální, vzhledem ke stáři lepidla pod obkladačkami a dlažbou.

Obkládání je náročné

Po bourání přichází práce, u které jde hlavně o zkušenosti.

Pokud nejste vyučení zedníci a je to vaše první rekonstrukce, radil bych vám obrátit se na někoho, kdo pracuje jako zedník. Jde o to, že pokládat obklady a dlažbu je o zručnosti a šikovnosti. Sice na internetu najdete návod a všechno, ale rady z webu za vás obklady neudělají.

Začínáme obkládat

Ještě před nanášením jádrové omítky, potřeme zdi i strop penetrací. Zajistíme tím, že zeď se zpevní a zlepší savost. Při správném penetrování se nám nesmí dělat louže. Musíme tedy pomalu roztírat válečkem. Po natření počkáme do dalšího dne.

Pro penetraci si namícháme jádrovou omítku. První nasypeme práškovou hmotu a pak postupně přidáváme vodu. Děláme to opatrně, aby omítka nebyla hustá nebo naopak řídká. Mícháme pomocí elektrického míchadla.

Když namícháme, jádrovou omítku nanášíme zednickou lžící a nerezovým hladítkem. Dáváme si přitom pozor, abychom měli rovnoměrnou a hladkou vrstvu bez vynechaných míst. Po nanesení omítky opět počkáme až zaschne a pak můžeme nanášet lepidlo.

Lepidlo na obklady lze sehnat ve variantě sypké, kdy si musíte namíchat vlastní, nebo už připravené v kýblu. Výhodou lepidla z kýblu je, že je předem namíchané a nemusíte si dělat starosti, zdali je správně namíchané.

Nanášení lepidla na zaschlou omítku se dělá stejně pomocí nerezovým hladítkem. V tomto případě je lepší použít nerezové hladítko se zoubky po okrajích. Při nanášení vám udělá sice linie, ale po obložení a přitlačení kachle se vám hmota rovnoměrně rozprostře.

Při celém obkládání si dáváme pozor, na svou práci. Jedná se hlavně o to, abychom obkladačky měly v rovině a stejně daleko od sebe. Jako pomocnou ruku si vezmeme laserový úhelník popřípadě vodováhu. Do mezer mezi obkladačkami vložíme plastové křížky, aby udržely původní mezery a linie pro spárovací hmotu. Nejhorší na obkládání jsou rohy, kdy máte omezenější prostor. Opatrným pokládáním a řezačkou na obkladačky to ale zvládnete.

V případě, že máte novou vanu, musíte jí zapustit předtím, než začnete pracovat na podlaze. Nejlepší způsob je při obkládání vědomě vynechat jednu řadu obkladaček nad vanou a vanu opatrně položit. Jestliže jí máte zapuštěnou do zdi musíte ještě vyplnit mezeru omítkou a pak lepidlem. Ještě před zaděláním vany např. ytongovými cihlami, nezapomeňte napojit vanu na sifon. Když máte odtok vody nainstalován, zadělejte bok cihlami betonem a pak po zaschnutí se můžou lepit kachle stejným postupem.

Na závěr dáváme podlahu, kdy je proces stejný jako při obkládání zdí.

Keramický obklad na WC
Keramický obklad na WC

Spárování obkladu

Po dokončení obkládání zdí a podlahy očistíme obkladačky a dlažbu od nečistot. Pak si namícháme spárovací hmotu podle balení a smícháme. Pak pomocí zednické lžíce naneseme na povrch a gumovou stěrkou diagonálně rozetřeme po celé ploše. Přitom ale dávejte pozor, abyste moc netlačili. Mohlo by se stát, že při zatlačení se vám zpoza obkladačky vytlačí lepidlo.

Kraje místnosti si nechte až po zaschnutí spárovací hmoty. Tyto části se většinou plní tmelem.

Na závěr po zaschnutí spár, se plocha umyje vodou a houbičkou.

Pokud máte hotovo a budete už jenom malovat, můžete si gratulovat. Nejenom, že jste odvedli tvrdou práci, za kterou se můžete pochválit, ale také jste dal nový vzhled koupelně nebo toaletě. Navíc jste získal cennou zkušenost, která se vám do budoucna bude hodit.

Keramický obklad v koupelně
Keramický obklad v koupelně
Keramický obklad v koupelně
Keramický obklad v koupelně
Keramický obklad v koupelně
Keramický obklad v koupelně

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru