VýrobkyProStavbu.cz » Podlahy » Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek
| | |

Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek

Chystáte se na kompletní rekonstrukci Vaší podlahy a rádi byste měli pod nohama něco přírodnějšího než lino či laminát? Dřevěná podlaha je skvělou volbou z mnoha důvodů a jste-li jen trochu zruční, může Vás zahřát hned dvakrát – svým příjemným povrchem zvenku a dobrým pocitem z vlastní šikovnosti zevnitř.

Jak začít?

Nejprve si musíte ujasnit, jaký typ dřevěné podlahy si představujete.

Parkety opravdu raději svěřte do ruky odborníkům, široká prkna vyznívají nejlépe v prostředí velkého domu, ale podlahu z dřevěných palubek (prkna s tzv pero-drážkou = po jedné straně pero, po druhé drážka, které se říká spíše zámek) můžete uplatnit kdekoli. Její vznik se Vám tu pokusíme přiblížit.

Náročnost pokládky takovéto podlahy se odráží od stavu té Vaší stávající.

Palubky se správně pokládají na dřevěný rastr a celoplošně vypodkládají OSB deskami, které běžně zakoupíte ve stavebninách, specializovaných obchodech se dřevem či i v obchodech typu OBI, HORNBACH atd. Obojí potřebujete ke správnému vyrovnání podlahy, ale velmi záleží na tom, jakou výšku či nosnost podlahy si můžete dovolit. V případě nutnosti můžete jedno či druhé oželet, výsledek však nemusí být tak perfektní.

Příprava podloží

Odrazíme se tedy od stavu původní podlahy.

1. Již máte cosi na podlaze položeno.

V tomto případě máte dvě možnosti:

novou podlahu můžete položit na již stávající povrch

Nejjednodušší varianta, pozor však na výšku a zátěž podlahy, jak již bylo zmíněno.

Pokud děláte podlahu v přízemí domku, nejspíše Vás nosnost netrápí, ale co vysoká stavba podlahy vzhledem k prahům, topení apod.?

Pokud má být nová podlaha v patře, je potřeba prověřit, zda se unese. Sousedi pod Vámi by Vás možná viděli raději přijít dveřmi.

původní povrch vybourat (dlaždice apod.) či strhnout (lino, koberce – pod podlahou by se mohli držet plísně)

V případě bourání půdovek zkuste být opatrní, ještě se Vám někde na chalupě mohou hodit. Pokud jste si jistí, že o ně nestojí ani Vaši přátelé, stavební antiky Vám za ně rádi zaplatí.

Zrovna tak za staré trámy či prkna, některé firmy si i sami přijedou a starý stavební materiál si pro jistotu i sami vybourají, aby nedošlo k jeho nevratnému poškození.

Přečtěte si také:  Jak na rekonstrukci malé koupelny v bytě

Adresu nejbližší takové firmy ve Vašem okolí snadno naleznete na internetu pod heslem stavební antik, výkup starých stavebních materiálů apod.

Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek - původní stav
Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek – původní stav

2. Začínáte na nule.

A opět tu máme dvě možnosti. To totiž znamená, že pod sebou máte:

zeminu a staré trámy

Právě jste vyhráli, můžete totiž začít rovnou s dřevěným rastrem a díky trámům dokonce jeho jednodušší verzí – dřevěné lišty šroubujete (šroubovaný spoj je pevnější než jen přitlučený) jen napříč do nich a máte stabilní podklad.

beton

V tomto případě musíte vytvořit celý dřevěný rastr – mřížku z dřevěných latí, do které se následně přišroubují OSB desky či přímo palubky, pokud je nutné OSB desky vynechat.

Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek - původní stav po odstranění půdovek a prken
Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek – původní stav po odstranění půdovek a prken

Dřevěný rastr

Dřevěný rastr je zjednodušeně řečeno podklad z dřevěných lišt, pomocí kterých dokážete srovnat nerovnosti podlahy. Zakoupíte je v prodejnách stavebního materiálu jako střešní latě, nejběžnější rozměr bývá 6 x 4 cm a délka 4-5 m.

Pokud máte v podlaze dřevěné trámy, stačí našroubovat lišty napříč do nich – tak, aby vznikla mřížka.

Pokud stavíte na pevném podkladu, musíte vytvořit kvůli stabilitě celou mřížku – položit tedy lišty podélně i napříč, v tomto případě si pohrajete.

Mřížka sice nemusí být zapuštěná v jedné rovině, latě se dají jen položit přes sebe a přišroubovat, ale většinou vám toto jednoduché řešení nedovolí jeho výška.

Pak tedy položíte dlouhé latě jedním směrem a mřížku dotvoříte menšími latěmi položenými a zešikma přišroubovanými do kříže mezi ně.

Mezery mezi latěmi bývají 50-60 cm.

Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek - nový dřevěný rastr na původní betonové podlaze
Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek – nový dřevěný rastr na původní betonové podlaze

OSB desky

Další doporučenou vrstvou jsou OSB desky, které připevňujete (šroubujete) na latě rastru.

Opět záleží na tom, jak vysokou skladbu podlahy snesete, desky by měly mít tloušťku cca 26 mm. Daleko lepší variantou však je použití OSB desek ve dvou slabších vrstvách, např. 2 x 18 mm.

Jednak velmi oceníte jejich lehčí váhu při vykládání a celkové manipulaci s nimi, ale hlavně podlaha pak i lépe drží, protože je můžete sešroubovat napříč přes sebe (jsou to obdélníky).

Podle tloušťky OSB desek se pak určuje i šířka latí v rastru – bývá to uvedeno přímo v doporučení od výrobce OSB desek.

Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek - podkladní vrstva z OSB desek
Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek – podkladní vrstva z OSB desek

Pokládka palubek

Samotná pokládka palubek začíná prvním prknem položeným zámkem (drážkou) ke zdi.

Je potřeba vybrat to nejrovnější možné prkno, k němu se pak dorážejí všechna ostatní. Čím více je srazíte k sobě, tím lépe. K tomuto účelu se proti sobě používají dřevěné klíny nebo Vám v podlahářství mohou zapůjčit i speciální háky, které se dají utahovat.

Přečtěte si také:  Pokládka vinylové podlahy v rámci rekonstrukce podlahy

Každé prkno se po sražení ještě šroubuje šikmo přes pero přímo do výztuhy pod ním. Běžně se používají šrouby se zapuštěnou hlavou (cca 40 x 3). A zde oceníte přítomnost OSB desek. Pokud totiž šroubujete přímo jen na dřevěný rastr, Vaše možnosti „narovnání“ prohnutého prkna jsou omezeny vzdáleností mezi latěmi. S OSB deskami pod sebou můžete šroubovat kdekoli dle potřeby, 5 šroubů vedle sebe pro připevnění prohnutého místa a pak třeba i metr nic.

Všechny šrouby budou skryté v peru, nějakých nepravidelností v jejich rozptýlení se nemusíte bát. Jde opravdu jen o pořádné upevnění a narovnání palubek.

Jen první a poslední prkno musíte přišroubovat přes pero i svrchu. Ani vrchní šrouby těchto prken však nebudou vidět, pokud přes ně nakonec povedete podlahovou těsnící lištu.

Povrchová úprava

Podlaha položena, teď ještě konečná úprava. Palubky už jsou broušené z výroby, můžete tedy rovnou olejovat či lakovat.

Olej či lak?

Když už jste si pořídili pravou dřevěnou podlahu, olej je zcela jistě vhodnější. Zdůrazní kresbu dřeva a nepřijdete o příjemný pocit tepla od nohou.

Dřevo je olejem napuštěné, žádné škrábance tedy nejsou vidět, ale i případná oprava je velice snadná. Lehce sbrousíte a znovu naolejujete jen poškozené místo.

Lakem vytvoříte na povrchu vrstvu, kterou je mnohem snazší poškrábat a porušit. Pokud praskne, vytvoří se šupinky, podlaha se pak většinou musí přebrousit a znovu nalakovat celá.

Barvy

Existují barevné laky i různé odstíny olejů. Výběr je čistě na Vašem osobním vkusu.

Pokud preferujete lak, nejpřirozeněji působí čirý matný.

Chcete-li tmavou dřevěnou podlahu, je třeba na to myslet předem. Moří se totiž nejdříve jednotlivá prkna a až pak se sestavuje podlaha.

Postup

V obou případech, olejování i lakování, musíte nanést dvě vrstvy.

Podlahu natřete poprvé a necháte 2 dny schnout.

Po prvním olejování či lakování se na podlaze tzv.“postaví chlupy“ (působí to trošku jako „husí kůže“). Ty musíte před nanesením druhé vrstvy lehce sbrousit. Stačí na to jen Vaše ruce a jemná brusná houbička.

Poté můžete nanést druhou vrstvu oleje či laku.

Podlaha by měla být pochozí již druhý den, ale většinou se doporučuje nic neuspěchat a nechat ji schnout i 70 hodin.

 

Pak už Vám nic nebrání v jejím používání. Stačí nastěhovat nábytek a pozvat přátele. Budete se totiž mít čím pochlubit!

Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek - nová dřevěná podlaha z palubek
Rekonstrukce podlahy z dřevěných palubek – nová dřevěná podlaha z palubek

Kupte OSB desky s dovozem až k vám domů:


Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Přeji dobrý večer,
    v kuchyni máme PVC, pod ním jsou staré palubky. Chtěli bychom je nahradit nejlépe dlažbou- poradíte nám?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *