Jak vytvořit palubkový podhled?

Rekonstrukci stropu pomocí palubek zvládne opravdu každý a já vám poradím jak na to. Palubky jsou nadčasové, protože dřevo nikdy nevyjde z módy a navíc budete mít doma útulněji a příjemněji.

Co nás vedlo k rekonstrukci stropu?

Když jsme s přítelem koupili starší barák, tak byl na stropě sádrokarton, který již nevypadal pěkně, ale řekli jsme si, že ještě nějakou chvíli vydrží. Vrhli jsme se po hlavě do rekonstrukce patra, kde jsme chtěli vybudovat nové pokoje, avšak během odkopávání hlíny se sádrokartonový strop na dvou místech probořil…Poté jsme si tedy řekli, že strop opravdu nepočká…

Jaký použít materiál aneb co na strop dát?

U nás toto rozhodování bylo celkem jednoduché. Sádrokarton jsme již nechtěli a díky odhaleným podhledovým trámům padlo téměř okamžitě rozhodnutí na palubky.

Použitý materiál:

  • palubky,
  • nitrolak,
  • konstrukční latě,
  • hřebíky,
  • vruty,
  • hmoždinky.

Použité nářadí:

  • metr,
  • kladivo,
  • akumulátorová vrtačka,
  • okružní pila,
  • štětce,
  • jemný smirkový papír.

Vybíráme vhodné palubky

Palubky si můžeme vybrat z nepřeberného množství. Ať už jde o povrchovou úpravu (různé laky, čiré či tónované, zbroušení…), typ dřeva (palubky se dělají z různých druhů dřeva např. smrk , modřín, borovice.. ), tloušťka palubky  (nejčastěji seženete rozpětí od  12 do 42 mm) a  v  neposlední  řadě dle třídy kvality (dělíme nejčastěji na A,B,C  přičemž A- s nejmenším poměrem suků, C- má suků nejvíce).

Nebudu vám zde radit, který typ palubky je pro vás nejvhodnější jelikož je to individuální věc vkusu, možnosti investovat, a typu pokoje kam palubky chcete umístit. Co jsme ale při honbě za palubkami zjistili, že v tomto případě je opravdu o moc výhodnější (z hlediska peněz i případné rady které palubky pro vás konkrétně budou nejlepší) je vhodné navštívit přímo firmy které se na palubky specializují namísto hobby marketů.

My jsme se rozhodli pro typ C bez povrchové úpravy, tudíž byl třeba sehnat vhodný lak.

Dokončený palubkový podhled
Dokončený palubkový podhled

Lakujeme palubky

Opět máme na trhu nepřeberné množství laků, ale na této položce rozhodně nedoporučuji šetřit. My jsme zvolili nitrolak, který nepropouští vodu, nebledne změnou počasí a je opravdu pevný.

Palubky jsme očistili jemným smirkovým papírem a nalakovali 3 vrstvami laku (pozor nitrolak velmi silně zapáchá, proto doporučuji dělat ve větraných prostorách a minimálně týden nechat palubky vyčichnout).

Další potřebný materiál

Dále budeme potřebovat: konstrukční latě (my jsme kupovali 25 mm x 45 mm), vruty, hmoždinky, hřebíky a lišty. Všechen materiál seženete v obchodě s palubkami, popřípadě v hobby marketu.

Příprava povrchu

Nejprve jsme se museli zbavit sádrokartonu (který jsme postupně kladivem porozbíjeli a vytahali ven). Poté jsme na obvodové zdi a trámy umístili po celém obvodu pokoje a po stranách trámů pomocí vrutů a hmoždinek (cca po 30 cm) konstrukční latě.

Dvakrát měř jednou řež

Další důležitý úkon je změřit délku palubek (od trámu ke zdi, či od trámu k trámu) a pomocí cirkulárky, pokosové či okružní pily (každému vyhovuje něco jiného, nám se však nejvíce osvědčila cirkulárka) nařezat správnou délku palubek.

Hlavně nezapomeňte měřit na více místech (onoho pruhu) celkem často totiž člověka překvapí rozdílné délky.

Montáž palubek

Vše máme připraveno, tak jdeme na to. Vezmeme první palubku a položíme si jí na konstrukční latě (perem ke zdi, drážkou ven) a na koncích přitlučeme hřebíky (2 na každé straně) ke konstrukční lati. Poté vezmeme další palubku, nasadíme pero na drážku 1. palubky, lehce přiťukneme k sobě (dáváme pozor, abychom nepoškodili drážku, osvědčila se plochá strana kladiva) a opět na koncích přitlučeme hřebíčky.

Tímto způsobem postupujeme stále dál až na konec pruhu, kde se může stát, že palubku máme širší než zbývající prostor a musíme jí pomocí cirkulárky zúžit (zde doporučuji dle křivosti stěn též měřit na více místech).

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

A jdeme do finále – lišty

Nyní si vezmeme námi vybrané lišty (zakryjí okraje a dokážou schovat i lehčí nepřesnosti, pokud se vše nepovede tak jak jsme potřebovali), které jsme si předem rovněž nalakovali nitrolakem (stejný postup jako u palubek) a pomocí tenkých hřebíčků (cca 30 cm od sebe) okraje palubek zalištujeme.

 


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru