Rekonstrukce podlahy ve starším domě | Rekonstrukce RD

Přestěhovali jsme se z bytu do rodinného domečku, kde jsme po čase začali zjišťovat řadu různých nedostatků, a proto jsme se rozhodli pro celkovou rekonstrukci nemovitosti, kterou provádíme svépomocí. Jako první přišla na řadu rekonstrukce podlahy.

Jelikož jsme po odkrytí lina zjistili,  že stávající podlaha je složena z přimontovaných prken, pod kterými je navezen písek, popel a kamínky, což byla dříve běžná praxe, usoudili jsme, že základem rekonstrukce bude vytvoření nových podlah po celém domě.

Jelikož nám přestávalo přát počasí a začínal se blížit podzim, rozhodli jsme se použít kupovaný, již namíchaný sypký beton,který se následně jen rozmíchá s vodou a je připraven k použití. S rozmícháním betonu si dle návodu poradí každý.

Přípravné práce také zaberou nějaký čas

Než však začnu rozebírat použití betonu, musím říci, ze přípravné práce také nějaký čas zaberou.

Nejdříve bylo nutné vytrhat všechna prkna, což šlo místy skutečně těžko. Navíc jsme v tu chvíli zjistili, že podlaha je velmi vlhká a na dřevě, které bylo již tak vysloužilé, se objevovala i plíseň od vlhkosti.

Následně jsme se rozhodli, že povrch odstraníme zhruba do hloubky 15 – 20 cm, takže přišla na řadu práce s lopatou a kolečkem. I když má místnost cca 25 m2, odpadu bylo velmi mnoho a jeho odvezeni nám zabralo cca 2 dny.

Co vše jsme na betonování podlahy potřebovali?

K betonování je potřeba řada různých pomůcek a nářadí. Nezbytností je samozřejmě nádoba, ideálně větší, na rozmíchání betonu a nádoba na vodu. Beton jde ručně velmi špatně rozmíchávat, spíše tedy nejde skoro vůbec, takže ideální je pořídit si speciální míchadlo,které se zapojí do elektrické vrtačky, nikoli do AKU vrtačky, a rozmíchávání jde skoro samo. Takovéto míchadlo seženete v každém hobby obchodě či ve stavebninách. My ho pořizovali v OBI a vyšlo nás na cca 150,- Kč, takže se nejedná o příliš velkou investici a rozhodně Vám ušetří nervy a namožené svaly.

Shrnutí použitého materiálu a nářadí

Použitý materiál:

  • sypký beton
  • vyrovnávací prkno
  • OSB desky
  • tekutá lepenka
  • šrouby a hmoždinky

Použité pomůcky a nářadí:

  • elektrická vrtačka
  • míchadlo
  • zednická lžíce
  • 2x větší kýbl
  • aku šroubovák
  • váleček na lepenku

A konečně betonování…

Když byl povrch podlahy srovnán do roviny, mohli jsme začít s betonováním podlahy.

Nechtěli jsme používat KARI sítě, takže jsme zvolili tloušťku betonu cca 10 cm.

Na začátku je nutné vybetonovat si platle, které by měly být rozmístěny cca půl metru od sebe. Jednu platli vždy natáhneme přes celou délku nebo šířku místnosti. Všechny platle jsou k sobe umístěny vodorovně, ale nemusí to být úplně přesně, jedná se jen o pracovní pomůcku.

Platle jsme zarovnali do roviny podle vodováhy a nechali jsme je cca 1-2 dny zatvrdnout, aby bylo možné se o ně zapřít. Až budete mít platle tvrdé, je možné začít s kompletním betonováním.

Rekonstrukce podlahy ve starším domě
Betonování podlahy

Rozmícháme si další beton a nalijeme ho či naházíme vždy mezi dvě platle. Za pomoci nějakého rovného prkna ho vyrovnáme, a to tak, že prkno položíme kolmo na dvě platle, mezi které jsme beton vylili a pomalým cukavým pohybem ze strany na stranu ho táhneme k sobě.

Zde je krásně vidět, proč musejí být platle ztvrdlé. Samozřejmě je nutné hlídat si, aby někde beton nechyběl a nevznikala nevyplněná místa nebo bubliny.

Takto vytvoříme celou podlahu a průběžně je nutné pomocí vodováhy kontrolovat rovnost.

Nakonec je vhodné za pomoci tenké vrstvy betonu a dlouhé latě či prkna srovnat celou plochu betonované místnosti do roviny.

Následně čekáme na ztvrdnuti podlahy, cca po 3 dnech již lze na betonovou podlahu bez obav stoupnout. Její celkové vytvrdnutí může však trvat až několik týdnů. Ideální proto je topit a často větrat, aby vlhkost odcházela ven.

Osvědčil se nám také odvlhčovač Ceresit 360 Aero, který vodu celkem dobře vtahuje.

Rekonstrukce podlahy ve starším domě_2

Betonováním to nekončí

Vzhledem ke stáří našeho domu a také k faktu, ze je extrémně vlhký, jsme se rozhodli, že betonovou podlahu ještě přetřeme tekutou lepenkou, přes kterou vlhkost neprojde. Kyblík tekuté lepenky, který vystačí na cca 10 m2 vyjde přibližně na 600 Kč a je běžné k dostání v hobby market či v e-shopech.

Na betonovou podlahu jsme se rozhodli umístit koberec, ale jelikož jsme ho kvůli vlhkosti nechtěli pokládat přímo na beton, zvolili jsme ještě montáž OSB desek.

V OBI jsme zakoupili 10 kusu OSB desek s drážkou a pustili jsme se do práce.

Nejde o nic složitého a práce je rychlá a čistá, jen je třeba neustále vše přeměřovat. OSB desky jsme u betonu upevnili dlouhými samovrtnými šrouby. Nejdříve je však nutné si do betonu provrtat dírky a vyplnit je hmoždinkami, aby vše skutečně pevně drželo.

Po dokončení Vám vznikne dřevěná podlaha, která díky tekuté lepence nemá šanci nasakovat se vodou. Na desky následně jen rozložíme koberec, na který si kvůli delší dodací době musíme počkat, a dílo je hotovo.

Kupte OSB desky s dovozem až k vám domů:

Cenová kalkulace rekonstrukce podlahy

Podlahu v jedné místnosti jsme dělali cca 3-4 týdny, protože je nutné, aby byl beton skutečně vyschlý. Celkové náklady, které zahrnuji míchadlo, beton, OSB desky a tekutou lepenku se pohybovali v rozmezí okolo 4 000 Kč.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru