Návod na zastřešení terasy rodinného domu

Každému, kdo si plánuje zastřešit terasu, doporučuji, zkusit si to vlastníma rukama. I my jsme byli v situaci, kdy jsme objeli pár odborných firem, které staví tzv. „na klíč“. Naší představou byla hliníková konstrukce s polykarbonátovou střechou… vystřízlivění se dostavilo záhy, když jsme obdrželi rozpočet… Ceny se pohybovaly od 150.000 Kč!!! Prý máme atyp. A tak jsme usoudili, že dřevo je nejen levnější, ale i krásný přírodní materiál a naše ruce také nejsou k ničemu. Terasu máme přilehlou k domu, takže jsme zvolili zastřešení zakotvené na zeď domu. Tady je pár poznatků, které z této akce máme.

zastreseni-terasy2
Zastřešení terasy
Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Měření, výběr a opracování dřeva

Pro naše zastřešení jsme zvolili vysušené, lepené, hoblované smrkové dřevo. Má tu výhodu, že se nijak nekroutí, nepraská a dobře se s ním pracuje.

Na nosné nohy a jsme použili trámy 12 x 12 cm, stejně tak na trám ukotvený na dům a protilehlý trám, které byly nosné pro fošny 12 x 4 cm. Pro posazení polykarbonátu jsme pořídili střešní latě.

Důležité je, dobře si změřit rozměry zastřešení a počítat na trámech se zádlaby a se šikmým řezem krokví, pro sespádování střechy pro dobrý odtok dešťové vody.

Dřevo jsme nejprve dohladka obrousili, aby nebylo „chlupaté“ a poté jej ošetřili jedním nátěrem Lazuritem firmy Sokrates.

Poté následovaly dva nátěry Lazuritem Super, čímž dřevo získalo sametový lesk a hladkou plochu. Zvolili jsme odstín Ořech a výsledný efekt byl vážně úžasný.

Dřevěné profily na zhotovení zastřešení terasy
Dřevěné profily na zhotovení zastřešení terasy

Postavení konstrukce

Jeden nosný trám jsme přivrtali přímo na zeď domu.

Do připravených děr jsme natlačily chemickou kotvu a do ní našroubovali závitovou tyč.

Do trámu jsme vyvrtali díry skrz a po vytvrdnutí chemické kotvy nasadili trám na závitové tyče, trčící ze zdi domu.

Na každou tyč jsme nasadili podložku a matku, dotáhli a přečnívající zbytek tyče uřízli flexou.

Pro postavení nosných nohou jsme použili patice na trámy, zakoupené v hobby marketu. My jsme potřebovali patice s tyčí, jelikož jsme je instalovali do zídky v zahradě.

Postup byl stejný, jako u závitových tyčí na domě: do zídky jsme vyvrtali díry, do nich nanesli chemickou kotvu a zasunuli tyč patice. Po vytvrdnutí jsme do patic zasunuli nosné trámy sloužící jako nohy a každý z trámů jsme sešroubovali dohromady s paticí.

Před dotažením jsme vodováhou kontrolovali, zda jsou nohy skutečně svisle.

Ukotvení sloupku k základu
Ukotvení sloupku k základu

Takto vztyčené nosné nohy jsme spojili trámem, rovnoběžným s domem, na ně jsme začali šroubovat příčné krokve. Každou jsme zařízli na konci pod mírným úhlem, aby dobře přilehly na zeď domu a v místě styku s příčnými trámy jsme provedli mělký zádlab, asi 5 mm hluboký a vedený do ztracena, aby dobře na trámech seděly.

Vzdálenost krokví od sebe jsme přizpůsobily velikosti polykarbonátových desek, aby spoj byl nad některou z krokví a nebyl vidět.

Protože jsme chtěli vzniklé zastřešení vybavit okapem pro odtok vody, bylo nutné počítat s přesazením krokví přes trámy a s osazením háků na okap. My jsme háky montovali na horní stranu krokví.

Jako poslední bylo nutno přes krokve našroubovat střešní latě, aby dobře nesly polykarbonátové desky.

Zakrytí polykarbonátem, dokončení

Takto připravenou konstrukci jsme zakryli polykarbonátovými deskami. My jsme zvolili čirou variantu s UV faktorem po horní i dolní straně s ohledem na prosklené dveře ložnice. Na latě jsme je šroubovali nerezovými šrouby, pod jejichž hlavu jsme používali velkou nerezovou podložku, podlepenou pěnovou páskou, aby pod ně nezatékala voda. Nakonec jsme spoje polykarbonátu utěsnili širokou samolepící pěnovou páskou a překryli je hliníkovou lištou.

Do háků jsme nasadili okap a svod. Tím naše dílo bylo dokončeno a teď si užíváme terasu za slunce i deště s krásným pocitem, že jsme to dokázali.

Dokončené zastřešení terasy - okap se svody
Dokončené zastřešení terasy – okap se svody

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru