VýrobkyProStavbu.cz » Podlahy » Podkladní vrstvy » Srovnání anhydritových a betonových podlah
|

Srovnání anhydritových a betonových podlah

Jaký typ podlahy vybrat? Betonovou nebo anhydritovou?

S touto otázkou se potýká každý, kdo právě rekonstruuje nebo staví dům. Zkušení stavaři mají většinou jasno, ovšem laická část populace vždy váhá. Proto vám přinášíme detailní přehled a srovnání betonových podlah (potěrů) v porovnání s anhydritovými.

Betonové podlahy

Betonové podlahy byly v minulosti velmi oblíbeným řešením a tím nadále zůstávají. Dokonce by se dalo říci, že jejich obliba stále narůstá, protože prvotní „boom“ anhydritových podlah pomalu odeznívá a lidé se vrací k osvědčené klasice.

Beton je oblíbený zejména díky svým výborným vlastnostem a zároveň výhodné ceně. Tento typ podlah se hodí prakticky všude, pro běžné objekty, jako třeba rodinné domy nebo naopak i průmyslové haly s vysokou zátěží.

Cementový potěr neboli betonová mazanina je směs vytvořena z vody, písku a cementové směsi. Existuje v několika variantách a liší se zejména výslednou pevností plochy. Po vytvrdnutí je podlaha většinou strojně hlazena, díky čemuž se dosáhne dokonalé rovnosti – srovnatelné s anhydritovými podlahami.

Proč si vybrat právě betonovou podlahu?

Betonové podlahy se většinou při realizaci volí zejména s ohledem na jejich odolnost a hlavně cenu, která je ve výsledku asi o 20 % nižší než u anhydritové podlahy.

Právě díky vysoké odolnosti je možné betonové potěry využít všude, jednak ve vlhkých prostorech, jako jsou třeba sklepy, ale i v naprosto suchých výstavbách – dřevostavby.

Na rozdíl od anhydritových potěrů, které jsou samonivelační, můžete u betonu vytvořit spád.

Realizace je většinou velmi rychlá, u průměrného rodinného domu zabere maximálně den. Pochozí je už po dvou dnech a plně zatížit je můžete zhruba za týden od zhotovení.

Betonový potěr
Betonový potěr

Typická místa realizace

Betonové potěry (podlahy) lze realizovat kdekoli. V rodinných domech, sklepech, průmyslových prostorech, parkovištích, dřevostavbách apod. Jediným omezením je, že pokud se počítá s velkou zátěží podlah, je potřeba podlahy vyztužit „kari“ sítí nebo speciální chemickou přísadou.

Přečtěte si také:  Podlahové krytiny ze dřeva III: Podlaha z dřevěných špalíků

Běžná cena cementových (betonových) potěrů

Výsledná cena je pouze orientační. Liší se v mnoha aspektech, například výslednou tvrdostí nebo výškou potěru. Dále vždy záleží na specifických okolnostech. Nicméně v průměru stojí metr čtvereční asi 220 korun.

Anhydritové podlahy

Sádrové, lité nebo anhydritové podlahy, takto se říká anhydritovým potěrům. Ve své podstatě jde o směs na bázi síranu vápenatého, která je stejně jako cementová směs, smíchána s vodou, pískem a dalšími specifickými přísadami.

Anhydritové podlahy jsou často prezentovány jako nová generace, nástupci betonových podlah. Takové označení však není přesné, protože ještě stále je velká část realizací provedena za pomoci betonových potěrů. Navíc tento trend bude přetrvávat i v budoucnu.

Anhydridový potěr
Anhydridový potěr

Jaké výhody přináší anhydritová podlaha?

Jednu z hlavních předností anhydritové směsi je samonivelační schopnost – sama se vyrovná do dokonalé roviny a není třeba následného strojního hlazení, díky čemuž se může značně urychlit samotná realizace. Po vytvrdnutí se navíc netvoří trhliny ani jiné deformace.

Při samotné pokládce se směs velmi dobře tvaruje a je s ní snazší práce. Tento typ podlah se využívá zejména tam, kde je instalováno podlahové topení, protože má až o 30 % větší tepelnou propustnost.

Pochozí je stejně jako betonová podlaha asi po 48 hodinách, ovšem zatížení je možné už po třech dnech.

Typická místa realizace

Anhydritové směsi nejsou odolné vůči vlhkosti ani přílišnému namáhání. Hodí se tedy především do interiéru, ideálně rodinné domy, byty, kanceláře, školy atd.

V žádném případě se nehodí do průmyslových center a jiných podobných objektů.

Cena anhydritových potěrů

Stejně jako u betonu se může cena ve výsledku lišit, ovšem průměrně se udává cena 200 Kč/m2.

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

Přečtěte si také:  Pokládka vinylové podlahy v rámci rekonstrukce podlahy

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Jakou směs ve výsledku zvolit, aby se realizace vyplatila

Rozhodnout se většinou není lehké. V mnoha případech může pomoci konzultace s odborníkem, ale v takovém případě byste si měli dát pozor, aby mu nešlo pouze o získání nové zakázky. Při výběru je třeba brát ohled na několik aspektů.

Výrazně nasměrovat vás můžou dvě omezení – vlhkost a odolnost.

Všude tam, kde přijde podlaha do styku s vlhkostí nebo je nadmíru namáhána, musíte využít betonové směsi. Anhydrit není tolik odolný a při styku s vlhkostí podléhá značné deformaci. Anhydritový potěr využijte pouze v případě, že chcete výrazně urychlit výstavbu, samotná realizace je snazší a sám se vyrovná, navíc se nemusí vytvářet dilatační spáry a je možné přímo pokládat konečnou nášlapnou vrstvu.

Druhou volbou, kdy se anhydritová podlaha vyplatí, je v případě zabudovaného podlahového topení, protože má lepší tepelné vlastnosti a místnost se prohřeje daleko rychleji.

Lze říci, že betonové potěry jsou stále a nadále i zůstanou klasikou, která je prověřena desítkami let zkušeností. Celkové má (až na specifické případy) lepší vlastnosti a navíc je výrazně levnější. Anhydrit po svém „boomu“ ustupuje pomalu do ústraní a vyvíjí se nové, lepší směsi, které by ho v budoucnu měly nahradit. Objektivně jsou betonové podlahy ve více než 90 procentech případů výhodnější.

Nenechte se zmást cenou za metr čtvereční. Samotný potěr může v případě anhydritové směsi vyjít o něco málo levnější, ovšem ve výsledku je například pro položení nášlapné vrstvy potřeba speciálních lepidel apod. Všechno tohle může výslednou cenu výrazně prodražit.


Podobné příspěvky