Obezdění krbové vložky

Obezdívání krbové vložky svépomocí rozhodně nedoporučuji začátečníkům, co se zdění a stavebnictví týče. Pokud si i tak troufáte, dobře se poraďte s odborníky ve specializovaných prodejnách. Vzhledem k našemu atypickému tvaru obezdění jsem si nechal raději vypracovat návrh od krbaře, čímž jsem si usnadnil spoustu měření a vypočítávání.

Plán zahrnoval i úložný prostor pro dřevo, protože bychom ho ani neměli kam jinam dát. Pokud ale vy máte v plánu jednoduchou pravoúhlou obestavbu, plán jistě zvládnete načrtnout a následně rozkreslit i sami. Před obezdíváním krbové vložky doporučuji minimálně jedno testovací topení, zda vše správně těsní a funguje.

Pomůcky, nářadí:

  • hliníkový natahovák,
  • vodováha,
  • pilka, fréza,
  • AKU vrtačka,
  • samořezné šrouby.

Materiál:

  • penetrace vodou ředitelná,
  • desky Silca, Grenaisol,
  • lepidlo dle druhu desek,
  • univerzální kamnářská malta,
  • mřížky, kamnářská dvířka,
  • kamnářská perlinka,
  • žáruvzdorná sádrokartonová deska.

Příprava

Prvně musíme zkontrolovat, zda máme vše připravené pro obestavbu krbové vložky.

Velice důležitým elementem je přívod vzduchu do obezdívaného prostoru. V některých případech je vzduch přiváděn přímo do vložky, jindy se vyřeší trubkou (na zemi) přivedenou z venku. My tento problém vyřešili menší dírou do sklepního prostoru. Překontrolujte správné umístění vložky, zda není posunutá či vychýlená jinam. Tím by nám mohl vzniknout krb nevzhledně umístěný ne uprostřed obezdívky.

Dalším krokem je očištění a napenetrování podkladu pro zdění (zdí a podlahy) aby lepidlo dobře přilnulo. Dále si přesně rozkreslíme plán krbu – v mém případě dvě hrany a určitá vzdálenost od rohu místnosti, kterou mi v krbovém centru vypočítali.

Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky

Polepení a zaizolovaní prostoru krbové vložky

Polepil jsem celý roh místnosti až po načrtnutou hranu krbu deskami Grenaisol. Velice dobře se s nimi pracuje, protože nepráší. Na zeď je připevňujeme lepidlem a v rozích a nejlépe vždy v půli kraje desky přivrtáme ještě samořeznými šrouby.

Cca 50 cm od stropu, kde v našem případě již vedou hliníkové trubky pro vytápění teplým vzduchem, budu vnitřní prostor krbu ukončovat, tudíž na zdi nelepím desky až nahoru (viz foto).

Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky

Obezdívka krbové vložky

Naše krbová vložka měla svůj podstavec, takže tento problém jsem naštěstí řešit nemusel. Řeší se to však tak, že vyrobíte stojánek z ytongových tvárnic a oddělíte je žáruvzdorným betonem.

Dle rozkreslení můžeme nyní začít zdít.

Pro spodní část krbu jsem použil žáruvzdorné tvárnice (značku bohužel nevím), se kterými jsem pracoval jako s klasickými pórobetonovými tvárnicemi, které jsem lepil na vazbu pomocí univerzální kamnářské malty. Ušetřil jsem si tím sešroubovávání a podpírání jednotlivých desek.

Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky

Kontrolujte všechny strany vodováhou, a nezapomeňte na otvor pro boční dvířka, která mám já schované v části určené na dřevo.

Regulaci komínu mají každá krbová kamna jinak, poraďte se tedy buď u prodejce kamen nebo v nějakém kamnářském centru. U mě to obnášelo napojení regulátoru (přirovnal bych to k tlustějšímu drátu) ven z krbové vložky, tudíž vyvrtat otvor a onen drát prostrčit a přidělat k němu „páčku“ z venkovní strany.

Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky

Falešný strop krbu

Svrchní část krbové vložky jsem již vytvářel z desek Grenaisol.

Na fotografii můžete vidět vytvoření falešného stropu krbové vložky, čímž prostor s kamny uzavřeme. Strop jednoduše lepíme a pokládáme na již vytvořenou hranu díky oblepení celého rohu.

Jelikož jsme měli při obezdívání již hotové sadrokartonové podhledy, které by žár krbu rozhodně nevydržely, použil jsem žáruvzdornou sádrokartonovou desku, kterou jsem díru ve stropě „zaklopil“ a přivrtal.

Poté celý prostor uzavřeme dozděním deskami až ke stropu s vyříznutím otvoru pro mřížku.

Všechny desky Grenaisol pečlivě slepujte speciálním lepidle a přivrtávejte šrouby, aby byla konstrukce pevná.

Římsa krbu

Zbylými tvárnicemi, používanými na spodní část krbu, jsem vytvořil před krbem ještě jednu řadu, čímž vznikl velice praktický odkládací prostor.

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Finální úprava krbu

Po dokonalém proschnutí všech lepidel (nejlépe druhý den) natáhneme celý povrch krbu kamnářskou maltou, do které vtlačujeme kamnářskou perlinku. Pro přesný ostrý roh možno využít i hliníkové perlinkové rohy.

Dále je úprava čistě na vás. Já se klasického štuku a malby obával, zvolil jsem tedy marmolit, který se lépe udržuje a není na něm vidět každá šmouha.

Římsu i úložný prostor pro dřevo jsem obložil dlaždicemi s dřevěným dekorem, díky čemuž se bude vše lépe udržovat a dokonce i ladit k podlaze.

Takto obezděná krbová vložka slouží již druhou sezónu bez jediného problému.

Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky
Obezdění krbové vložky

3 názory na “Obezdění krbové vložky”

  1. Dobry den,zaujal me marmolit na krbu,doporucil byste ho i nyni po letech pouzivani?Nekde jsem cetla,ze se nedoporucuje kvuli vysoke teplote,ale moc se mi to libi.Prosim o Vas nazor.Dekuji.

    1. Marmolit ma krb

      Dobrý den po pár dnech marmolitu na krbove vložce nam začal smrdet a spalil se nad dvířky takže za mě už ne .

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru