Rekonstrukce bytového jádra: bourání a přípravy | Rekonstrukce bytu v panelovém domě

Chcete se pustit do rekonstrukce bytového jádra sami, ale nevíte přesně kde začít a co Vás vlastně čeká? Chcete vyměnit starou umakartovou koupelnu za novou, krásnou a hlavně uspořádanou podle Vašich představ? Chcete vědět, jak postupovali jiní a nechat se inspirovat, nebo se naopak poučit z chyb a vědět, do čeho se nepouštět? Pak právě pro Vás je tento článek. Popíši Vám, jak jsme s manželem při rekonstrukci bytového jádra postupovali my.

Předem musím zdůraznit, že jsme si většinu prací dělali úplně sami a to nejsme žádní řemeslníci z oboru. Po dvou letech od rekonstrukce můžu říct, že vše funguje podle našich představ a tak, jak by mělo. Takže se rozhodně nebojte do rekonstrukce pouštět sami, pokud máte chuť do práce, odhodlání a pevné nervy.

Původní umakartové jádro - pohled na původní koupelnu
Původní umakartové jádro – pohled na původní koupelnu

Před rekonstrukci si vše naplánujte: dvakrát měř, jednou řež

Úplným základem všech rekonstrukčních projektů je mít jasno v tom, co chci, co očekávám a rozhodně nedoporučuji řešit věci za pochodu. Samozřejmě se nebavíme o barvě ručníků, ale spíše o rozmístění odpadů a zásuvek, potažmo rozvodů elektriky o rozmístění velkých objektů, což může být zrovna v malých koupelnách oříšek a celkově o dispozici nové koupelny a záchodu.

V našem případě byla možnost koupelnu rozšířit o chodbičku vedoucí z předsíně do kuchyně, čehož jsme využili.

Velkým zásahem bylo zřízení malého umyvadla na záchodě, což obnášelo vybudování nových rozvodů vody. Protože jsme ale brali rekonstrukci opravdu od podlahy, dělali jsme stejně nové rozvody vody od vodoměrů až k bateriím.

Při plánování mějte na paměti, že pračka a sušička musí mít vlastní jistič a zásuvky musí být umístěny dle vyhlášky a všechny musí být zapojeny přes proudovou chráničku, což také stanovuje vyhláška.

V praxi to znamená, že musíte mít pro každý velký spotřebič v koupelně vlastní okruh a tedy počítat s větším množstvím kabelů, které je potřeba přivést z jisticí skříně.

Volba materiálu pro stavbu nového jádra: sádrokarton, nebo pórobeton?

Jednou z věcí, kterou jsme předem rozhodli, bylo, zda vyměníme staré umakartové jádro za sádrokarton či pórobeton. Obě varianty mají svá pro a proti.

My jsme nakonec na doporučení statika ohledně výsledné zátěže zvolili sádrokarton.

Pro tuto variantu mluvila také skutečnost, že se do sádrokartonové stěny snadno schovaly potrubí, voda a odpady a nemuseli jsme tedy vysekávat drážky.

Ze zkušenosti také mohu říci, že sádrokarton přibývá poměrně rychle a není z něj takový nepořádek, i když vezmeme v potaz broušení.

My jsme také museli do sádrokartonových příček, které sousedily s kuchyní zabudovat bytelné fošny, na které jsme pak v kuchyni navrtali lištu na zavěšení kuchyňské linky z IKEA.

Nové bytové jádro ze sádrokartonu
Nové bytové jádro ze sádrokartonu
Nové bytové jádro ze sádrokartonu
Nové bytové jádro ze sádrokartonu

Jak jsme postupovali?

Pokud bych měla sepsat postup prací systematicky, byl by vycházel podle následujícího seznamu. (Některé práce jsme ovšem stejně prováděli zároveň a u některých zase bylo potřeba technologické přestávky.)

  • plánování dispozice koupelny a záchodu, odpadů, rozvodů vody a elektřiny
  • vyklizení koupelny, odstranění vany, umyvadla, záchodu
  • rozebrání stávajícího umakartového jádra a nosné ocelové konstrukce
  • zarovnání podlahy
  • vyměření a založení nových sádrokartonových příček
  • vybudování konstrukce z ocelových profilů pro sádrokarton (UW, CW)
  • uzavření příčky sádrokartonovou deskou z jedné strany
  • umístění rozvodů vody (plastového potrubí), kabelů a odpadů a zároveň vyplňování meziprostoru mezi příčkami izolační vatou a uzavření příčky sádrokartonovou deskou z druhé strany
  • obklady a dlažba
  • usazení vany, umyvadla + umyvadlové skříňky a záchodu
  • osazení baterií
  • sestavení a umístění zbývajícího nábytku a spotřebičů
Nová koupelna
Nová koupelna

Tipy a triky pro stavbu nového bytového jádra

  • staré umakartové jádro a všechny nepotřebné věci ze staré koupelny je dobré odvézt najednou do sběrného dvora. Pokud to vezete do sběrného dvora v místě bydliště, nic za to neplatíte.
  • umakartové jádro jsme rozebírali tak, že jsme nejprve odbrušovali desky z ocelové konstrukce. Odbrušovat jsme je museli z toho důvodu, že věkem zkorodovaly a odšroubovat by to již nešlo. Používali jsme obyčejnou přímočarou pilu, tzv. kocoura (Einhell z Bauhausu) a flexu Makita, s oběma nástroji jsme byli spokojení.
  • odmontování záchodu je z praktických důvodů dobré nechat až na konec
  • svařování plastových vodovodních trubek –  tohoto bodu je důležité zmínit, že po každém svaru je dobré vyzkoušet průchodnost potrubí. Například my jsme museli jeden svar opravovat, protože natavení trubek způsobilo neprůchodnost trubky. Po svaření celého uzavřeného obvodu je dobré systém natlakovat vodou a nechat alespoň jeden den naplněné, aby se mohly projevit případné netěsnosti.
  • pro vodovodní baterie se prodávají tzv. brejle, které usnadňují práci při jejich montování. Mají danou rozteč podle typu baterie, takže se nemusí složitě navařovat kolena a přípojky na baterie.
  • do koupelny se používá zelený sádrokarton, který má schopnost odolávat vlhku lépe než obyčejný
  • spoje sádrokartonových desek je dobré ze zadní strany sešroubovat krátkým prknem, po začištění a vymalování se na stěně neobjeví praskliny, které někdy vznikají mikropohybem desek
  • spáry mezi stropem a sádrokartonem jsme tmelili pružným silikonovým tmelem, aby nevznikaly praskliny a osvědčilo se nám to
  • stupačky v panelovém domě je po vybourání jádra velice dobré zaizolovat montážní pěnou, aby se zamezilo stoupání zápachu skrz stupačky
  • není se třeba obávat, že by se na sádrokartonovou stěnu nedalo zavěsit například zrcadlo, nebo poličky, protože existují speciálně upravené hmoždinky do sádrokartonu, které jsou schopné unést 40 kg jedna

Rada závěrem

Jeden z nejdůležitějších bodů při výměně bytového jádra je dobré naplánování celé akce.

Opravdu zde platí rčení: dvakrát měř, jednou řež. Chce to mít předem rozmyšleno hlavně všechny rozvody, protože jakmile příčku jednou zaklopíte, už ji nebudete chtít znovu rozebírat, či bourat.

Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Finanční stránka

Jak jsme to vlastně měli s financemi ohledně rekonstrukce bytového jádra? Vyplatilo se to?

Rozhodně ano.

V době, kdy jsme rekonstruovali, jsme prohlíželi několik webů firem, které se rekonstrukcí zabývají a podle dostupných ceníků bychom byli zaplatili o 50 % celkové ceny více, než jsme do toho dali.

Práci jsme dělali svépomocí, takže po odpoledních, někdy o víkendech a jen občas o dovolené.

Dovolenou jsme si brali zejména na ty hlučné práce, abychom nerušili sousedy.

Celá rekonstrukce bytového jádra s materiálem a s vybavením koupelny a záchodu nás vyšla na cca 60 000 Kč. Většinu jsme nakoupili v obchodech Hornbach, Siko a IKEA.

Nová koupelna
Nová koupelna
Nová místnost WC
Nová místnost WC

Přejít nahoru