VýrobkyProStavbu.cz » Tipy od čtenářů » Přestavba zemědělské usedlosti na RD » Zhotovení podhledů, příčky, dokončení podlah, výkopy, instalace | Přestavba zemědělské usedlosti na RD
| | |

Zhotovení podhledů, příčky, dokončení podlah, výkopy, instalace | Přestavba zemědělské usedlosti na RD

Bourací práce na původních stropních konstrukcích

V této fázi rekonstrukce je potřeba provést v přízemí domu poslední likvidaci všeho starého, a tím jsou stropy.

Neměli to stavitelé v tehdejší době tak špatně vymyšlené – na půdních trámech dvě vrstvy prkýnek ve vzdálenosti 25 cm od sebe a mezi nimi škvára jako izolace. Na prkýnkách přibitý rákos a na něm omítka a výmalba.

Větší část stropu se musí strhnout, neboť prkna jsou napadena červotočem. A zde už je jasně vidět, jaké jsme se dopustili chyby.

Stropy jsme měli rozebrat dříve, než jsme udělali základy nových podlah. Škvára by se vysypala dolů a mohla tam zůstat ležet na zemině! V této situaci jsme ji museli opatrně vybírat mezi trámy na půdě, no a pak jsme ji půdním okýnkem zase sypali na valník. Pracné, ale nezbytné! Na první hotový beton na podlahách už jsme škváru rozsypat nechtěli.

Opět se nám potvrdilo, že chybami se člověk učí. Jen nás to poněkud zdrželo a zbytečně vysílilo.

Bourací práce na původních stropních konstrukcích
Bourací práce na původních stropních konstrukcích

Zhotovení nových sádrokartonových podhledů

Materiál na nové stropy byl opatřen, a tak nezbývalo, než se pustit do práce. V přízemí domu je sedm stropů – obytné místnosti, kotelna, technické místnosti, takže práce nás čekalo dost a dost.

Původní stropy byly hodně vysoké, bylo nutné je snížit na běžnou světlost tak, aby rozměr vyhovoval kritériím pro rodinné domy. Takže sádrokarton byla jasná volba.

A nastalo období, kdy se nedělalo téměř nic jiného, než že se instalovaly kovové  profily – rastry pro následné uchycení sádrokartonů. A opět přišel stejný pocit, jako v předchozích fázích – skončí tato činnost vůbec někdy?

Rastr z tenkostěnných ocelových profilů pro nový sádrokartonový podhled
Rastr z tenkostěnných ocelových profilů pro nový sádrokartonový podhled

Skončila a přišla další, ještě méně zábavná: montáž izolační vaty 200 mm do profilů. V tomto místě znovu upozorňuji na nezbytnost ochranných brýlí, rukavic a nejlépe kombinézy s kapucí! Část izolační vaty se mezi profily strkala ze štaflí z bytu, další část zase z půdy.  Poté se na izolaci ještě připevnila parotěsná folie a pak už zbývala montáž příslušných sádrokartonových desek.

Poslední činností, týkající se stropů, bude zaklápění stropů deskami seshora z půdy. Ale to necháme až na některé deštivé dny.

Přečtěte si také:  Jak na rekonstrukci malé koupelny v bytě

Dokončení podlah

Jenom v krátkosti shrnu, že spodní část podlah byla hotová: vykopaná zemina, usazené odpadové roury, instalován odvětrávací systém Iglů, kari sítě a toto celé zalito betonem.

Zbývalo tedy podlahy dokončit: na první beton všude položit polystyrén o tloušťce 10 centimetrů a zalít druhou, konečnou vrstvou suchého betonu s přídavkem skelného vlákna pro zpevnění. Takto je podlaha připravena na povrchovou úpravu.

Nové omítky, dokončená podlaha
Nové omítky, dokončená podlaha

Venkovní výkop pro elektroinstalace, vodovod a kanalizaci

Dobu, než zatvrdne beton na podlahách, jsme využili k venkovním výkopům. Musí se vykopat příkop pro vedení venkovní elektroinstalace – od hranice pozemku k domu. Původní elektrické vedení bylo totiž ještě nástřešní.

Další výkopy: je třeba najít trasu původního vedení kanalizačního potrubí a trubek vedoucích od studny k domu a odkrýt zeminu pro výměnu těchto systémů. Výkopy nejsou snadné, všude narážíme na obrovské kameny; zdá se, že buď bylo nádvoří kdysi kamenem vydlážděno, anebo tudy vedla nějaká zpevněná cesta. Po dvou dnech jsme činnost přerušili z důvodu nepříznivého počasí – lilo, že jsme se brodili v bahně a foukal studený vítr, takže nás zahnal zpět do domu.

Betony zatím dobře vytvrdly, takže se mohlo v práci v domě pokračovat.

Stavba nových příček z Ytongu

Ve druhé etapě rekonstrukčních prací jsme zbourali některé nevyhovující příčky, jedna spadla sama a jedna musí být nově přistavěna k původní zdi, neboť tato stěna má tloušťku pouze 15 centimetrů!

Takže se nakoupil Ytong a stavěli jsme nové zdi, které jsme předtím pečlivě vyměřili a zakreslili nejen na papír, ale pro jistotu i na podlahu. U koupelny a WC se do příček vsadily nové kovové zárubně (ostatní zárubně zůstanou původní a později provedeme jejich renovaci).

Nově vyzděná příčka z Ytongu
Nově vyzděná příčka z Ytongu
Nově osazené zárubně
Nově osazené zárubně

Je to zvláštní, ale teď, když už bylo všechno staré pryč a objevily se zde nové zdi z Ytongu, začal byt vypadat tak, jako že se v něm opravdu bude moct někdy bydlet. Mohu-li si v této chvíli dovolit malý pohled zpět – na začátek rekonstrukce – musím konstatovat, že nejhorší ze všeho byly likvidační práce všeho původního. Výstavba nových konstrukcí také nebyla snadná, ale už to byla tvorba a nikoliv destrukce.

No, a protože se umoudřilo počasí, pár dní jsme se zase starali o výkopy, vyhrabávali, odsouvali a odvalovali kameny a vůbec – moc jsme si to užili. Zde jste určitě poznali jistou míru sarkasmu!

Přečtěte si také:  Jak vybudovat své vlastní zahradní jezírko

Nicméně výkopy byly hotové a my máme nejvyšší čas začít s přípravami pro řemeslníky.

Jednotlivé práce potom budou probíhat v návaznosti na sebe nebo i současně, a v součinnosti jednotlivých profesí tak, jak určí odborní pracovníci.

Elektroinstalace

Bylo nutné promyslet rozmístění vypínačů, zásuvek, jističů, hlavně podle budoucího umístění elektrických spotřebičů. Kolik kde bude světel, kde sporák a lednice, myčka, bojler, pračka, televizor, počítač, kde v kotelně kotel a další – je lepší na nic nezapomenout – dodělávky jsou hrozné. Této akci předcházelo jednání s rozvodnými závody, neboť jsme potřebovali jiný typ jističe, než byl ten původní a novou rozvodnou skříň.

Vše jsme promysleli, několikrát jsme se u toho stačili pohádat, ale ke zdárnému výsledku jsme se dopracovali. Zásuvky a vypínače jsme pro jistotu zakreslili na zdi, někde bylo potřeba zdi vysekávat kvůli vedení – to jsme také provedli a teď už je elektroinstalace jen na elektrikářích.

Elektroinstalační práce
Elektroinstalační práce

Instalace a topný systém

Připravena je už také instalatérská a topenářská firma, která poskytne kompletní služby, to znamená nejen práci, ale také veškerý materiál; pouze kotel, radiátory a samonasávací čerpadlo pro rozvod vody ze studny, jsme si zajistili sami.

Topný systém bude po domě rozveden pomocí tenkých panelových radiátorů a měděných trubek, v koupelně a na WC bude topení podlahové.

No a přišel čas vybrat zařízení do koupelny a WC, aby mohlo být instalováno současně:

  • vodovodní baterie – 1x do kuchyně, 2x do koupelny
  • bojler
  • vana
  • koupelnové umývadlo
  • kovový žebříček na sušení prádla v koupelně
  • WC mísa

No, a protože v této chvíli jsme nebyli v domě potřeba – snad jen na občasné pomocné činnosti, anebo uvařit kafe řemeslníkům – rozhodli jsme se pro čištění kopané studny. Už teď vidím, jak se zase pobavíme! Ale o tom až někdy příště.


Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *