Jak obložit koupelnu keramickým obkladem?

Mnozí z nás často chtějí rekonstruovat byt či dům. My se v tomto článku dnes zaměříme na rekonstrukci koupelny, ve které svůj čas trávíme každý den. Každá rekonstrukce začíná samotným návrhem. Díky dobře vypracovanému návrhu se vyhneme nežádoucím jevům, které by mohly nastat.

Než se pustíme do rekonstrukce, je důležité se na to řádně připravit. Právě na obložení koupelny a zútulnění celé místnosti se dnes zaměříme. Přiblížíme si postup obkladu až po výslednou rekonstrukci celé koupelny. Koupelna bývá nejmenším prostorem v domě a bytě. Práce v této části je nejnáročnější, jelikož vlhkost vyžaduje vyšší pečlivost a důsledné dodržování stavebních postup.

Co budeme k rekonstrukci koupelny potřebovat?

Materiál je dostupný na internetových stránkách nebo přímo v hobbycentrech (Baumax, Obi, apod.). Pro obklad koupelny budete potřebovat:

 • obklady do koupelny,
 • spárovací hmotu a křížky k přesnému spárování,
 • lepidlo,
 • penetrační nátěr,
 • vodováhu,
 • tužku,
 • ozubenou stěrku,
 • řezačku,
 • nástroje na úpravu podkladu,
 • a zednickou lžíci.
Průběh obkládání koupelny keramickým obkladem
Průběh obkládání koupelny keramickým obkladem

Jak postupovat při obložení koupelny?

 1. Než začneme se samotnou obkladačskou prací, je důležité si promyslet, jakým způsobem chcete mít koupelnu obloženou – do jaké výšky a jaký typ obkladů zvolíte, zda dáte přednost velkoformátovým nebo maloformátovým obkladům.
 2. Tak jako u jakékoliv rekonstrukce vám pomůže důkladná příprava materiálu. Vyhnete se tak situacím, kdy zjistíte, že vám k dokončení něco chybí.
 3. Po úspěšném dokončení těchto dvou prvních bodů si připravte podklad, důkladně jej zarovnejte a očistěte od prachu. Všechny stěny před pokládkou penetrujte. Penetrace vám zaručí, že podklad bude adhezní a bude stejnoměrně nasákavý.
 4. Dalším důležitým bodem je zaměření pomocí vodováhy. Zaměřením docílíte toho, že obklady nebudou křivé. Doporučuji si jednotlivé obklady nejprve načrtnout obyčejnou tužkou, abyste se v tom lépe zorientovali.
 5. Pokud je vše připraveno, můžete přistoupit k samotnému obkládání místnosti. Vše začíná nanesením lepidla, které je přímo určené pro obklad koupelen. Rozmíchejte jej a aplikujte dle návodu na obale. Doporučuje se namíchávat lepidlo v menších dávkách, aby vám během činnosti nezatvrdlo. Lepidlo naneste zednickou lžící a poté jej rozetřete stěrkou. Vždy aplikujte takové množství, abyste stačili přitisknout obklady, než vám lepidlo na stěně zatuhne. Nejlepší je lepidlo nanést přímo na jednotlivé díly obkladů. Dbejte na to, aby lepidlo bylo rozetřené rovnoměrně po celé vnitřní straně obkladových desek.
 6. Po obložení celé koupelny vezměte mokrý hadřík a zbytky lepidla opatrně odstraňte. Spáry mezi jednotlivými obkládacími deskami je potřeba vyčistit, aby mohla být nanesena spárovací hmota.
 7. Se spárovací hmotou příliš nespěchejte, ideální je vyčkat minimálně jeden den. Spárovací hmotu nanášejte pomocí stěrky a nezapomeňte ji pečlivě rozetřít a nechat zaschnout. Poté pomocí navlhčeného pěnového hladítka proveďte konečné dočištění od spárovací hmoty a všechny obklady vyleštěte.
Hotový keramický obklad koupelny
Hotový keramický obklad koupelny
Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Doporučení na závěr

Obložit jakoukoliv místnost vyžaduje trpělivost a zručnost. Pokud si na tuto práci netroufáte, raději využijte služeb odborníků.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru