Jak pokládat krytinu z asfaltových šindelů?

Asfaltové šindele, někdy též zvané kanadské šindele, patří mezi skládanou střešní krytinu z menších rovinných prvků. Krytina z asfaltových šindelů není odolná vůči působení tlakové vody, ale slouží pro odvedení volně stékající vody po povrchu střešního pláště.

Z čeho jsou asfaltové šindele vyrobeny?

Asfaltové šindele jsou zpravidla vyrobeny z asfaltových pásů typu S (užívá se označení AP-S). Novější typy už jsou vyrobeny z modifikovaných asfaltových pásů (označení AP-SM).

Nosnou vložku tvoří skelná tkanina. To je také jeden z odlišujících faktorů od kanadských šindelů vyráběných a používaných v Kanadě, u kterých je vložka tvořena plstěným organickým materiálem, a díky tomu dosahují tyto šindele i vyšší tloušťky o cca 1,3 mm.

Kvůli zvýšení odolnosti vůči ultrafialovému záření, přelétavému ohni, mechanickému poškození je horní povrch asfaltových šindelů opatřen minerálním posypem. Barva posypu tak zároveň ovlivňuje i barevnost a celkový vzhled střešního pláště.

Jednotlivý prvek krytiny má rozměry 333 x 1 000 mm (výška x šířka). Tloušťka bývá obvykle 3 mm a více.

Na trhu se dají pořídit asfaltové šindele různých tvarů, a podle toho také potom vypadá výsledný vzhled střechy (tvar obdelníkový, bobrovka, šestiúhelník

Jakým způsobem se krytina z asfaltových šindelů klade?

Základní prvky asfaltového šindele se kladou na podkladní konstrukci tzv. na vazbu.

Podkladní konstrukcí může být:

 • dřevěné prkenné bednění, s šířkou prken 80 až 140 mm a minimální tloušťkou 25 mm, prkna mohou být nehoblovaná, lepší jsou však jednostranné hoblovaná, dřevo musí být vyschlé, prkna se přibíjejí na krokve na vazbu,
 • bednění z velkoplošných desek (OSB desky nebo voděodolná překližka), desky se opět kladou na vazbu,

Pro podkladní konstrukcí platí následující požadavky:

 • rovinnost, maximální nerovnost 2 mm na 2 metrové lati,
 • bez výčnělku, vystupujících hran, prohlubní, třísek,
 • mezery mezi prkny nebo velkoplošnými deskami mohou být maximálně 3 mm široké.
Nakupujte stavební materiál s dovozem až k vám domů:

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ CENY STAVEBNÍCH MATERIÁLŮ »

Zásady pro připevnění krytiny z asfaltových šindelů

Doporučený nejmenší sklon skládané střešní krytiny z asfaltových šindelů je 20°. Při tomto a vyšším sklonu se doporučuje na bednění klást pojistná hydroizolace z asfaltové pásy typu R s nenasákavou vložkou. V případě menšího sklonu (15° až 20°) je nutno provést těsné podstřeší položením pojistné hydroizolace z modifikovaných asfaltových pásů elastomerických, díky tomu tak při perforaci hřebíky dojde k pevnému přimknutí asfaltové hmoty okolo hřebíku a nedojde k protečení vody skrz otvory.

UPOZORNĚNÍ: Nikdy nepoužívejte jako podklad pojistnou hydroizolaci z pásů typu A, které mají vložku z nasákavé lepenky!

U vyšších sklonů nad 20° se doporučuje provést pojistnou hydroizolaci zejména v kritických místech střechy, jako jsou úžlabí, prostupy a další detaily.

Asfaltové šindele - pokládka
Asfaltové šindele – pokládka

 

Jak postupovat při pokládce asfaltových šindelů?

 • připevnění se provádí hřebíky o průměru 2,5 mm s velkou hlavou o průměru 10 mm, minimální délka hřebíků je 25 mm,
 • hřebíky musí mít antikorozní úpravu, používají se hliníkové, nebo ocelové galvanicky nebo žárově pozinkované hřebíky,
 • hřebík se přibíjí v místě překrytí, tedy horní šindel v místě překrytí hlavy hřebíků překryje,
 • jeden prvek asfaltového šindele musí být uchycen:
  • minimálně 4 kusy při sklonu střešního pláště do 60°,
  • minimálně 6 kusy při sklonu nad 60°,
 • v horní části asfaltového šindele je samolepící pásek, vzájemný spoj mezi spodní a horní řadou krytiny je tedy realizován překrytím horní šindele přes spodní v šířce rovnající se šířce samolepícího pásku,
 • z důvodu zaručení kvalitního vzájemného spoje šindelů je vhodné pokládku provádět v obdobích s vyšší teplotou, aby došlo rychlému slepení spoje, a nedošlo k zanesení prachu a nečistot do spoje například vlivem větru,
 • v případě pokládky asfaltových šindelů na střechy s menším spádem, nebo v případě pokládky v oblastech s extrémními povětrnostními podmínkami se do vzájemných přesahů ještě nanáší speciální lepící tmel.

Asfaltové šindele se s výhodou dají použít i jako ochrana navazujících svislých stěn před povětrnostními vlivy, kdy se vyvedou ze střešního pláště až na svislý povrch.

Některé střešní detaily se mohou provést s využitím šindelů, na složitější detaily se však využívají klempířské prvky, ke kterým je asfaltový šindel připojen pomocí lepícího tmele.


1 názor na “Jak pokládat krytinu z asfaltových šindelů?”

 1. Pingback: Zásady pro montáž OSB desek na konstrukce střech | VýrobkyProStavbu.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru