VýrobkyProStavbu.cz » Stropy » Sádrokartonové podhledy » Jak snížit strop sádrokartonovými podhledy? | Rekonstrukce horního patra RD
| | |

Jak snížit strop sádrokartonovými podhledy? | Rekonstrukce horního patra RD

Příliš vysoké stropy se dnes nenosí. Zaprvé jsou nevýhodné na topení. Zadruhé je náročné je vymalovat. Zatřetí nejsou příliš vysoké stropy útulné. My jsme je navíc měli pěkně křivé, to víte, stará stavba. Kvůli všem důvodům a již probíhající rekonstrukci druhého patra rodinného domu, jsme se rozhodli stropy snížit. Jak jinak než sádrokartonovým podhledem. Jak jsme to udělali a co všechno jsme k tomu potřebovali?

Proč jsme stropy snižovali?

Rozhodli jsme se s přítelem v rodinném domě mých rodičů – v jeho druhém patře vytvořit útulné bydleníčko. Protože se jednalo o docela starý a zanedbaný dům, bylo potřeba udělat spoustu věcí – bourací práce, natažení nové elektřiny, vodovodních trubek, nové omítky a v neposlední řadě snížení až příliš vysokých stropů. To jsme se rozhodli udělat hned z několika důvodů.

  1. Staré stropy byly plné nerovností, prasklin a omítku na nich by bylo potřeba seškrábat a nahodit novou. To se nám nechtělo.
  2. Stropy byly až neútulně vysoké (2,6 m) a zvyšovaly tak tepelnou náročnost pokoje.
  3. Protože nad druhým patrem je už jen půda (nezateplená) a střecha (nezateplená), rozhodli jsme se sádrokartonové podhledy využít i pro zateplení – na konstrukci jsme dali minerální vatu s hrubostí 5 cm.
  4. Ony sádrokartony jsme využili pro umístění moderních bodovek. Razili jsme heslo deset bodovek vydá za jeden pořádný lustr. Ani teď nelitujeme. Bodovky jsou velmi působivé.

Jaký materiál jsme ke snižování stropů potřebovali?

Abyste si udělali celkovou představu, snižovali jsme dva pokoje. Jeden o rozměru 16 m2, druhý s rozměrem 17 m2. Oba pokoje teď tvoří jednu krásně otevřenou místnost (bourali jsme). Téměř všechno jsme nakupovali v Polsku v obchodě Castorama.

  • Profily UD, 3 m – ty jsme použili na obvodovou lištu konstrukce v závislosti na rozměrech pokojů (cena 5,46 PLN/ks),
  • profily CD, 3 m – ty tvořili mříž v obvodu konstrukce, řezali jsme je a napojovali pomocí speciálních spojek (cena 7,96 PLN/ks),
  • spojky CD profilů,
  • závěsy na CD profily,
  • vruty různých velikostí,
  • minerální vata – tl. 5 cm (2,98 PLN/m2)
  • sádrokartonové desky 2 m x 1,25 m – měli jsme jich celkem 15 kusů (11,47 PLN/ks),
  • tmel Rigips,
  • páska na spáry,
  • mřížky na broušení tmelu ( k nim jsme si pořídili držák na ony mřížky).
Přečtěte si také:  Jak položit novou vinylovou podlahu?

Bez jakého nářadí bychom se neobešli?

Neobešli bychom se bez naší STAR – příklepové vrtačky  značky MAKITA. Přítel řekl, že bez ní to dělat nebude, a tak rázem byla v nákupním košíku:). Hodně nám pomohla rozbrušovací pila na řezání profilů. Zprvu jsme to stříhali nůžkami na plech, ale konce profilů se zbytečně deformovaly.  Ve velkém jsme využili i metry, špachtle, vysouvací nože (jimi jsme řezali a zbrušovali sádrokartony),  značkovací fixy.

Snižování stropu krok za krokem

1. Vyměření potřebné výšky stropu

Původně byl strop vysoký 2, 6 m, my jsme ho snížili na 2, 4 m. Výšku konstrukce jsme si chytli na jednom místě a pomocí vodováhy ji udržovali. Poprvé jsme si potřebnou výšku chtěli podle doporučení naznačit křídovým provázkem, ale kvůli nerovných stěn a stropů jsme to vzdali (nebylo to rovné).

Poznámka: Pozor si dejte na vše, co vám v konstrukci může překážet. Nám vadila krabička s elektřinou, prostor pro ni jsme museli nanovo vysekat níže.

2. Příprava obvodu konstrukce z UD profilů

UD profily jsme vruty připevnili podél obvodu stěny ve stejné výšce. V rozích jsme je nastřihli a zasunuli do sebe.  Neustále jsme k tomu používali vodováhu.

Poznámka: Zde platí, že ve dvou se to lépe táhne. A že ten, co drží vrtačku, je šéf a ten, kdo jen přidržuje profil, skáče pro všechno potřebné ze štaflí nahoru a dolů : )

3. Řezání CD profilů a jejich zavěšení na závěsný systém

Na UD profil (ne do něj), přijdou první CD profily. Jejich rozmístění musíte vypočítat podle rozlohy vaší místnosti. Do místnosti 4×4 metry jsme umístili 4 CD profily (spojené spojkami) v rozestupech cca 80 cm. Z každé strany pokoje jsme si dali  odstup cca 50 cm.

Tyto CD profily jsme pomocí závěsných systémů připevnili ke stropu (jen na obvodovém UD profilu by nedržely). Pro větší stabilitu jsme dali 5 závěsných systémů na jeden CD profil v konstrukci. Neustále jsme používali vodováhu.

4. Další řezání CD profilů a kompletace konstrukce

Obvodová lišta je hotová, stejně jako čtyři základní řady CD profilů od sebe stejně vzdálené a zavěšené. CD profily je potřeba v závislosti na délce místnosti délkově upravit. My jsme měli profily o rozměru 3 m a museli jsme je napojovat spojkami, protože místnost měla 4 m.

Ke stávající konstrukci CD profilů už jen zbývalo kolmo k nim doplnit druhou část konstrukce. Tentokrát jsme konce CD profilů vsunuli dovnitř obvodového UD profilu. K CD profilu výše jsme další CD profily připevnili speciální spojkou, která je upevnila. Tak jsme pokračovali cca co půl metru. Po dokončení nám vznikla docela stabilní mříž.

Přečtěte si také:  Jak zhotovit sádrokartonový podhled a příčky? | Rekonstrukce starého RD

Poznámka: Vodováhu mějte neustále v ruce. Zejména pokud máte křivé stěny, bude potřeba závěsné systémy různě šponovat tak, aby chytly rovinu.

Zatmelené spáry sádrokartonových desek
Zatmelené spáry sádrokartonových desek

5. Nad hotovou konstrukci přijde skelná minerální vata

Nad hotovou konstrukci jsme kvůli úspoře tepla v místnosti umístili skelnou pěticentimetrovou skelnou vatu. Zkuste vatu neřezat na části, ale v co nejdelším pruhu ji natáhnout na konstrukci. Volně ji tam položte. Nebude vám ze stropu tolik padat.

Poznámka: Nezapomeňte si pořídit respirátor. Už ten obyčejný vám u této práce zajistí komfort. Nezapomeňte z pod vaty vystrčit kabely pro bodovky.

Vložená tepelná izolace z minerální vlny
Vložená tepelná izolace z minerální vlny

6. Upevnění sádrokartonových desek

Použili jsme bílý sádrokarton (ne ten zelený ani růžový) o rozměru 2 m x 1,2 m. Jsou těžké a při jejich upevňování na konstrukci si sami nevystačíte.

Je jedno, z které strany začnete, důležité je chytnout si rovinu. Případné mezery z nerovností vyřešíte tmelem. Vyčetli jsme, že spoje dvou sádrokartonů by neměly být hned u sebe, a proto jsme se snažili sádrokartonové desky posouvat tak, aby vždy jedna končila buď před nebo za spojem té předešlé. Hrany, kterými se sádrokartonové desky spojují zkoste nožem do tvaru písmene V – vleze tam více tmelu a spoj bude pevnější.

Poznámka: Nezapomeňte si zajistit stabilní konstrukci pro umístění sádrokartonů. Stačí na dvě od sebe vzdálené lavice položit pár dlouhých fošen.

7. Připevňování sádrokartonu na konstrukci

Sádrokarton na konstrukci jsme připevňovali pomocí vrutů v docela velké hustotě. Důležité je, aby konec sádrokartonové desky nebyl ve vzduchu, nýbrž nad sebou měl CD profil, o který konec desky připevníte.  My jsme použili speciální bit s dorazem pro montáž  vrutů do sádrokartonu.

Vhodné je vruty dotáčet až do konce – usnadní vám to tmelení.

8. Vyřezání děr pro bodovky

Ještě před tím, než jsme sádrokartonové desky ke konstrukci upevnili na stálo, vyřezali jsme si do nich díry pro bodovky – speciálním vykružovákem do sádrokartonu.

Přišroubované sádrokartonové desky
Přišroubované sádrokartonové desky

9. Tmelení spojů, obvodů a vrutů na sádrokartonovém stropu

K tmelení potřebujete špachtli, vodu a tmel. My jsme použili sypký tmel „Rigips”, který jsme rozmíchali v odměřeném množství vody.  Namíchaný tmel jsme vtěsnali do všech spár mezi spoji – na stropě i po obvodu, přetmelili jsme i hlavičky vrutů.

Přes přetmelené spoje jsme nalepili pásku na tmel uhladili a po uschnutí znovu přetmelili. Přes hlavičky vrutů a po obvodu konstrukce jsme pásku nedávali.

Poznámka: Tmel si míchejte v malém množství. Tvrdne opravdu rychle.

Zatmelené spáry sádrokartonových desek
Zatmelené spáry sádrokartonových desek

10. Broušení a malování

Posledním krokem je zaschlý a přebytečný tmel vybrousit do hladka. U finálního broušení jsme narazili ještě na nějaké nedostatky a bylo potřeba je znovu přetmelit. K broušení jsme využili speciální mřížky na broušení tmelu umístěné v držáku – seženete je v každém stavebnictví.

Pak už jen stačilo vymalovat a dopasovat bodovky. Finální výsledek stojí za to.

Hodně informací o snižování stropu sádrokartonem najdete na internetu. Na YouTube.com existuje spousta videí, z kterých jsme čerpali i my.


Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *