Zásady pro montáž OSB desek na konstrukce stěn

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

 1. Píšete nesmysly :( napsal:

  Cituji: “Snažte se, zejména u nosných stěn, klást OSB desky svisle v celé jejich délce, tedy na celou výšku jednoho podlaží.
  Pokud klademe desky vodorovně, například v okolí otvorů pro okna a dveře,…”

  Podle všech doporučení je to přesně naopak – OSB desky se mají klást především vodorovně tak, aby přesahovaly několik stojek. Pokud netušíte, která bije, asi by bylo dobré nepsat raději nic – jinak naděláte více škody než užitku.

  • VýrobkyProStavbu.cz napsal:

   Dobrý den,
   děkuji za reakci.
   OSB desky při osazení na stěny mají funkci nejen jako opláštění, ale také zavětrovací. Proto je vhodnější, pokud to rozměry podkladového dřevěného rámu dovolí, je klást svisle tak, aby horní okraj byl upevněn k hornímu dřevěnému hranolu rámu a spodní okraj ke spodnímu prahu. V tom případě jsou totiž připevněny jak k vodorovným prvkům, tak i ke svislým sloupkům.
   Navíc u tohoto řešení odpadá i vzduchotěsné řešení horizontálních napojení desek.

   Při vodorovném kladení tak vzniká potřeba vkládat do konstrukce navíc ještě další vodorovné prvky mezi sloupky tak, aby byly vodorovné okraje desek rovněž připevněny. Deska by měla být připevněna po celém obvodě, bohužel u spousty dřevostaveb s vodorovným kladením desek k tomu nedochází, protože dodatečné vodorovné prvky nejsou upevněny.

   Píšete, že dle všech doporučení se mají klást desky vodorovně. To nebude tak úplně pravda. Vycházel jsem při psaní článků z realizací staveb, ale i z doporučení výrobců OSB desek (Kronospan, Egger), kteří svá doporučení opírají i o statické zásady při tvorbě dřevěných konstrukcí.
   Závěr: Pokud to podkladní konstrukce dovoluje, je vhodnější svislé kladení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *